четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1830 прочитания

    Български проект е полуфиналист в европейски конкурс за социални иновации

    Инициативата „Чешмите в България" се състезава с над 500 проекта от цяла Европа
    12 юни 2019, 14:17 a+ a- a

    Български проект за интерактивна карта на свободните източници на питейна вода у нас е полуфиналист в европейски конкурс за социални иновации. Инициативата цели да насърчи ползването на чешмяна вода, вместо бутилирана, като по този начин доведе до намаляване на замърсяването с пластмасови бутилки за еднократна употреба.

    Картата е отворена и се попълва от доброволци. Всеки желаещ може да добави чешма директно върху нея или като изпрати координати на екипа на проекта. 

    „Достъпът до питейна вода е основно човешко право. Според Световния икономически форум именно недостигът на вода ще бъде най-голямата заплаха, пред която ще се изправи човечеството ни в следващото десетилетие. Вярвам, че осъзнатото използване на изчерпаемите природни ресурси от бизнеса и потребителите е в основата на решението на проблема”, споделя Симона Стилиянова, инициатор на проекта. По нейни думи един милион пластмасови бутилки с вода се купуват всяка минута по света, а за направата на всяка от тях са нужни 3 литра вода и 250 грама петрол. 91% от тях след това не се рециклират.

    На следващия етап от конкурса през юли „Чешмите в България” ще стане част от академия за иновации в Торино, а през есента ще се състезава за финансиране от 50 000 евро. 

    Създаден в памет на първопроходеца в социалните нововъведения Диого Васконселуш, европейският конкурс за социални нововъведения се провежда от Европейската комисия във всички държави – членки на ЕС, и всички асоциирани държави по „Хоризонт 2020“.  Целта му е да се подкрепят идеи и проекти, които осигуряват намаление на пластмасовите отпадъци и замърсяването с тях чрез изменение и подобряване на съществуващите процеси или чрез въвеждане на съвсем нови продукти и начинания. С помощта на тези нововъведения трябва да се понижи количеството на създаваните пластмасови отпадъци или да се осигурят условия и да се насърчат повторната употреба и рециклирането им. Решенията следва да дават възможност за надграждане и да бъдат насочени към промяна. 

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 3 часа
    ЕК стартира Алианса за критично важните лекарства
    Целта е да се предотврати недостига на лекарства от критично значение
    преди 4 часа
    ЕС ограничава плащанията в брой до €10 000
    ЕП прие нови правила за борба с прането на пари и финансирането на терористични организации
    преди 4 часа
    Мъск обеща по-евтини електромобили
    След като компанията отчете най-големия спад на приходи от 2012 г. насам
    преди 21 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 21 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 21 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място