петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2423 прочитания

    Използваха генно поправяне за лечение на раково болни пациенти

    За първи път методът CRISPR се използва за лечение на този тип заболявания
    12 февруари 2020, 15:11 a+ a- a

    Методът „генна поправка“ е използван за подобряване състоянието на кръвните клетки на двама пациенти с рак, съобщи MIT Technology Review. 

    Експерименталното изследване, което се провежда в университета Пенсилвания, включва генетично изменение на човешки Т-клетки*, така че те да намират и унищожават раковото образувание. Говорител на университета съобщи, че са лекувани двама пациенти – един със сарком** и един с множествен миелом***.

    Планове за този тип лечение бяха съобщение за първи път през 2016, но стартирането се оказва труден и бавен процес. Междувременно много китайски болници полагат усилия в тази насока. Карл Джун, онколог от Университета Пенсилвания, сравнява водещата роля на Китай в CRISPR технологията при хората с „генетичен Спутник“.

    По-лесният вариант за прилагане на CRISPR технологията е тя да бъде приложена върху клетки, които са извадени от тялото на пациента. Така са постъпили и учените в Университета Пенсилвания. Те са взели кръв от пациентите, след което са модифицирали имунните клетки, извлечени от нея, преди да ги върнат обратно в тялото на болните.

    Учените са добавили един ген, за да накарат Т-клетките да атакуват рака, но са използвали CRISPR и за да изтрият гена PD-1, който може да изпълнява функцията на „спирачка“ за отбранителните функции на имунната система.

    Лекарства, разработени от фармацевтичната индустрия, които подтискат действието на PD-1, известни още като имунотерапия, имат огромен ефект при няколко вида ракови заболявания. Идеята на новото проучване е същото нещо да се „инсталира“ директно в ДНК-то на Т-клетките.

    Проучването в Пенсилвания е само едно от многото, които се извършват в момента, отбелязва изданието. Например през 2019 пациент в Европа стана първият човек, лекуван с CRISPR от наследственото заболяване бета таласемия.

    *Т-клетки – специфични клетки, които играят основна роля за „имунния отговор“ на всеки човек

    **сарком - раково образувание, причинено от трансформацията на клетки от мезенхимен (съединителна тъкан) произход. Съединителна тъкан е общ термин, включващ мастни тъкани, костни, хрущялни, мускулни или хемопоезни връзки. Сарком може да се появи във всяка една от тези тъкани.

    ***Миелом, познат също и като мултиплен (многоброен) миелом, е рак на кръвта, засягащ белите кръвни клетки

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 4 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 4 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 4 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 4 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 6 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години