събота, 20 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2223 прочитания

    ЕП представи правила за регулиране на изкуствения интелект

    ИИ трябва да бъде съобразен с нуждите на хората и да бъде проектиран така, че да позволява човешки надзор
    21 октомври 2020, 09:52 a+ a- a

    Европейският парламент прие предложения за това как ЕС може най-добре да регулира изкуствения интелект (ИИ) с цел насърчаване на иновациите, етичните стандарти и доверието в технологиите. Европейският парламент е сред първите институции, отправящи препоръки какво следва да включват правилата относно ИИ в областта на етичните стандарти, гражданската отговорност и правата върху интелектуалната собственост. Изпълнението на препоръките ще проправи пътя за превръщането на ЕС в световен лидер в развитието на ИИ. Законодателното предложение на Комисията се очаква в началото на следващата година.

    Докладът за законодателна инициатива на евродепутата Ибан Гарсия дел Бланко призовава ЕК да представи нова нормативна рамка, очертаваща етичните принципи и правните задължения, които трябва да се зачитат при разработването, внедряването и използването на изкуствения интелект, роботиката и свързаните с тях технологии, включително софтуер, алгоритми и данни.

    Бъдещото законодателство трябва да бъде изготвено в съответствие с няколко ръководни принципа, включително: ориентирани към човека и създадени от него технологии в областта на ИИ, безопасност, прозрачност и отчетност, защитни мерки срещу предубеждения и дискриминация, възможност за правна защита, социална и екологична отговорност, зачитане на неприкосновеността на личния живот и защита на данните.

    Високорисковите технологии в областта на ИИ, като например тези със способности за самообучение, следва да бъдат проектирани така, че да позволяват човешки надзор по всяко време. Ако използването на дадена функционалност доведе до сериозно нарушение на етичните принципи и може да представлява опасност, следва да се дезактивират способностите за самообучение и да се възстанови пълният човешки контрол.

    Отговорност за причинени от ИИ вреди
    Законодателната инициатива на докладчика Аксел Фос призовава за ориентирана към бъдещето рамка за гражданска отговорност, която предвижда лицата, управляващи високорискови технологии на ИИ, да носят отговорност в случай на причинени вреди. Наличието на ясна правна рамка ще стимулира иновациите, предоставяйки на компаниите правна сигурност, като същевременно защитава гражданите и насърчава доверието им в технологиите на ИИ чрез възпиране на потенциално опасни дейности. Правилата следва да се прилагат за физическа или виртуална дейност, свързана с ИИ, която нанася щети или вреди на живота, здравето, физическата неприкосновеност и имуществото или причинява значителна неимуществена вреда, водеща до „проверима икономическа загуба“.

    Макар високорисковите технологии на ИИ да са все още рядкост, евродепутатите считат, че операторите на подобни технологии следва да имат застраховка, подобна на прилаганата при моторните превозни средства. Докладът беше приет с 626 гласа „за“, 25 „против“ и 40 „въздържал се“.

    Права върху интелектуалната собственост
    Докладът, внесен от Стефан Сежурне (Renew Europe, Франция), изяснява, че ролята на ЕС като глобален лидер в областта на изкуствения интелект изисква ефективна система на права върху интелектуалната собственост и защитни мерки, така че патентната система на ЕС да защитава иновативните дизайнери. В него също се подчертава, че това не трябва да бъде за сметка на интересите на хората творци, нито на етичните принципи на Европейския съюз.

    Евродепутатите считат, че е важно да се прави разграничение между човешките творби, подпомагани от ИИ, и творбите, създадени самостоятелно от ИИ. Те уточняват, че ИИ не следва да има правосубектност; ето защо притежаването на права върху интелектуалната собственост следва да е възможно само за хората. Разглеждат се също въпросите за авторското право, събирането на данни, търговските тайни, използването на алгоритми и дълбинни фалшификати (deep fakes). Докладът беше приет с 612 гласа „за“, 66 „против“ и 12 „въздържал се“.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 ден
    JPMorgan: Не разчитайте на увеличаване на биткойна след разполовяването
    Банката прогнозира спад в стойността на най-голямата криптовалута в света
    преди 1 ден
    СЗО даде ново име на Covid и други респираторни вируси
    Международната агенция актуализира терминологията, която препоръчва за описание на респираторни инфекции
    преди 2 дни
    В София започна Serp Conf. 2024 International
    Вторият ден на конференцията, 19 април, е с акцент върху електронната търговия
    преди 2 дни
    Марк Рюте: Ще съдействаме и пред Австрия за пълноправното ви членство
    Неприемливо е да не сте членове на Шенген и по сухопътни граници, заяви министър-председателят на Нидерландия
    преди 2 дни
    BILLA България стартира своята лятна програма за ученици от цялата страна
    Всички желаещи могат да кандидатстват онлайн в новия кариерен сайт на компанията
    18 април 2024, 08:29
    Китайската икономика с по-висок от очакваното ръст
    Подпомогната от промишленото производство