Тодор Шопов е DevOps Engineer в News UK екип в Questers. Завършил е Професионална гимназия по телекомуникации със специалност „Компютърни мрежи“. След това продължава образованието си в Технически университет. В края на втори курс стартира стаж в софтуерна компания, която работи в сферата на електронната търговия. „Първите 4 месеца бях програмист, използвайки основно Java, но след това се преориентирах към DevOps средата“, споделя Тодор. Към News UK екипа в Questers се присъединява през пролетта на 2021 като DevOps Engineer.
Пред Economy.bg Тодор разказва повече за работата си и възможностите за развитие като DevOps Engineer в компанията. Какви умения и качества са необходими, как поддържа квалификацията си и кои са най-големите заблуди за професията.
Какво е да работиш като DevOps Engineer в News UK екип в Questers?
Какви са основните отговорности на DevOps инженера? DevOps ролята има за цел да подобри комуникацията между Applicaton Development и IT operations екипите. Затова основните ми отговорности са свързани с изграждане на устойчива, скалируема и сигурна Cloud платформа, интегриране на диверсифицирани технологии с цел по-голяма продуктивност на екипите и имплементиране на код, автоматизация, поддръжка на вътрешни системи. Както и реагиране при нужда спрямо високо приоритетни задачи, свързани със сигурността и вътрешните процеси, осигурявайки безпроблемно пропускане на нови функционалности.
Как типично протича един работен ден? Ставам към 8:00 часа, разхождам кучето си, след това пия кафе и чета статии или книга. Около 9 часа вече съм на линия и започвам с преглеждането на така наречения backlog с приоритетни задачи, след което, ако имам работа по функционалност от предишния ден, продължавам с нея, ако не, взимам нов приоритетен билет. Отделям време за самото му изготвянето, след което започвам работа по него.
В процеса на работа, понякога се налага да насочвам вниманието си към ситуации нуждаещи се от бърза реакция, които в повечето случаи блокират даден екип и пречат на производителността му. Често се налага и да присъствам на вътрешни срещи между екипа ми и трети лица от други екипи. Около 12 на обяд имам дневна среща с екипа, след която обикновено излизам в обедна почивка. След нея продължавам с работата си и до края на деня цикъла от задачи се повтаря, като те варират от поддръжка на дадена инфраструктура и функционалност, до решаване на критични проблеми, или допълнителни срещи.
В момента работя предимно от вкъщи, като с хората от екипа сме се разбрали да се виждаме веднъж-два пъти седмично.
Какви умения и качества са необходими за тази професия? Качествата са много относителни спрямо всяка позиция и проект, но главно търсим хора, които имат аналитично мислене, комуникативност, умение за реагиране в кризисни ситуации, технически познания, свързани с DevOps сферата и конкретни технологии. В повечето случаи е по-важно човек да умее да учи бързо и да бъде отборен играч, отколкото да е много добре подготвен технически, но да не умее да работи в екип. За нас е важно да изградим правилните отношения в екипа ни, като винаги при нужда, да намираме подкрепа един в друг, дори и това да не е свързано само и единствено в професионален план.
Как поддържаш знанията и квалификацията си? Посещавам различни платформи и непрекъснато попивам знания от различни курсове, предимно онлайн. Основно използвам Udemy, която предлага специфични платени курсове с продължителност 30-45 часа за дадена платформа или технология. Чета и специализирани статии, а в свободното си време понякога изучавам нови технологии.
Какви са възможностите за развитие? Възможностите за развитие на един DevOps Engineer особено в нашия екип са безгранични, като сами ние можем да си поставим таван. Можем да израснем до Senior или Principal Engineer. Това, от една страна, може да предполага повече лидерска работа и вземане на решения за хората, а от друга - по-архитектурно ориентирана длъжност с възможност за вземане на решения за типове технологии. Аз лично имам амбицията да израствам и ставам технически по-добър, в това което правя.
Кои са най-големите заблуди за тази професия? Може би най-голямата заблуда, която съм чувал, е, че технология „X” е модерна и ние трябва задължително да я интегрираме. Друг вид заблуда е, че ако минем на облака, няма да имаме никакви проблеми и ще бъде много по-лесно и по-евтино. И третата заблуда е, че е лесно или съответно, че е трудно. Това зависи само и единствено от съответния човек.
Какви са хобитата Ви и какво обичате да правите след края на работния ден? Хобитата ми са свързани със спорт и с изкуство. Обичам тениса, ходя на фитнес. Продуцирам музика, снимам с дрон, чета на книги. Последната книга, която прочетох, е „Тънкото изкуството да не ти пука“ на Марк Менсън.
Австрийските инвестиции в България са около 5 млрд. евро, притежавате специализирано ноу-хау, което се оценява от австрийските компании – Герд Бомер, регионален мениджър за Югоизточна Европа и Централна Азия в Австрийската стопанска камара,пред Economy.bg