петък, 24 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2362 прочитания

    След планетариума София може да има и марсиариум

    За идеята и реализацията на планетариума в София разказва инж. Недислав Веселинов, управител и главен инженер на Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“
    29 ноември 2022, 09:07 a+ a- a

    Само преди няколко дни в София врати отвори първият за столицата планетариум. Economy.bg се свърза с инж. Недислав Веселинов, управител и главен инженер на Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“, човекът зад идеята за планетариум, за да ни разкаже повече за реализацията, материалите, цената и най-вече какво да очакваме в бъдеще.

    Защо София трябва да има планетариум?
    Всеки град трябва да има планетариум, защото ни трябват инженери, които да строят неща, да развиват технологии, нови продукти – високотехнологични, защото единственият начин да увеличаваме благосъстоянието на обществото ни е като създаваме нови продукти.

    Какво ще може да се прави в планетариума? За какво ще може да се използва?
    Освен че ще могат да се гледат звездни шоута в звездната зала, може да се използва за обучения. Това е нещо, което тепърва ще организираме. Въобще за вдъхновяване на младите хора и за това гражданите да знаят къде се намираме във Вселената.

    Защо използвахте композитни материали?
    Това е интересен въпрос. Защото, първо, искахме да е високотехнологично, леко, да може да се пренася лесно. Не да дойдем да излеем бетон, както обичаме да правим по Черноморието. Искахме да е възможно най-високотехнологично, да е достатъчно евтино и леко, за да може и по-малки градове да имат планетариуми.

    Т.е. този може да се премести?
    По принцип може да се премести, да. С малко повече усилия може да се премести. Но нашата идея е да направим още планетариуми в България и затова тук е номер 1. Надяваме се, че в един момент ще стане трицифрен номерът.

    Инж. Недислав Веселинов (Снимка: Economy.bg)

    Вие сте носител на наградата „Предприемач в науката“ за 2019. Как наградата Ви помогна за реализацията на проекта?
    Наградата помогна с началното финансиране, но по-важното беше самата програма „Предприемач в науката“. Аз никога не съм мислил, че ще бъда предприемач. Реално винаги съм си мислил, че съм дълбоко академичен човек и си гледах науката, а тук изведнъж разбрах, че ето, мога да хвана и да направя нещо заедно с колегите, разбира се, да направим от нищо нещо, както се казва.

    Лесно ли намерихте партньори за реализацията?
    То е като в приказка. В приказките има и добри, и лоши хора. Едните стреляха в гърба, а другите помагаха да се движим напред. Обаче хората, които ни помагат да се движим напред, са хора, които самите те се движат напред. Например „Ники Ротор Авиейшън“ в Правец, които наскоро бяха признати за най-добрите производители на автожири в света, ни оказаха изключително силна подкрепа. Не само това: Общината, Топлоцентралата. Просто когато общуваш с хора, с които си една кръвна група и сме настроени към това да създаваме, се получава лесно. Единственото обяснение, което имам освен труда и тази съвкупност от хора, които работиха по него, смятам, че малко и Бог му помогна, даже доста му помогна.

    Една от идеите е такъв тип планетариум да е достъпен за малки населени места. Каква е крайната цена?
    Крайната цена е абсолютно достъпна за една малка община. Струва колкото един апартамент в центъра на София, горе-долу да кажем.

    Апартаментите в центъра на София са доста скъпи.
    Да, скъпи са, но това е цената на целия планетариум. Това е съоръжението, проекторната система, аудио озвучението, абсолютно всичко. Така че дори една много малка община може [да си го позволи]. Ние вече имаме запитвания от частни училища да направят планетариум на тяхна територия. Мисля, че тук запалихме искрата на обществото, защото в планетариумите може да се провежда дигитално съвременно обучение. Запалихме искрата и смятам, че в много населени места в България скоро също ще се появят планетариуми.

    Оттук накъде?
    Оттук нататък продължаваме напред. Имаме още по-откачена идея. Следващата откачена идея е да направим марсиариум в София. Искаме марсиариум. Това е, представете си една огромна зала, в която ще направим реконструкция на повърхността на Марс – с пясък, с марсоходи. Ще обличаме хората в скафандри и ще ги караме да изпълняват космически мисии. Така че това ще е първото такова нещо в Европа. Има само един такъв център, доколкото знам, и той е в Аризона, САЩ. Ние мислим да направим нещо подобно в София.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 10 часа
    Търговските войни биха били катастрофални за глобалния растеж
    Това каза генералният директор на Световната търговска организация
    преди 12 часа
    Личните лекари са прегледали медицинските досиета на близо 15 хил. пациенти
    Те могат да осъществят достъп до здравните досиета на своите пациентите от декември 2024
    преди 12 часа
    преди 12 часа
    Кабинетът прие компенсации за небитовите крайни клиенти заради високите цени на тока
    Според министър Станков това гарантира работните места и конкурентоспособността на бизнеса
    преди 12 часа
    Тръмп обяви проекта Stargate
    С първоначално финансиране в размер на $500 млрд. и подкрепа от OpenAI, SoftBank и Oracle, той ще гради инфраструктура за AI в САЩ