Вижте как ChatGPT ще се отрази на бизнеса, хората и работата в сферата на технологиите според Борис
Борис Христов - Основател на агенцията за презентации 356labs. Снимка: Economy.bg
С появата си през ноември 2022 чатботът ChatGPT (повече ТУК), създаден от изследователската лаборатория с нестопанска цел OpenAI, привлече вниманието на технологичната общност. За първи път изкуствен интелект успешно автоматизира интелектуален труд и очакванията са това да доведе до сериозни промени за хората и бизнеса.
Как изглеждат тези промени в представите на лидери в България и как ChatGPT ще промени работата в сферата на високите технологии? В новата рубрика на Economy.bg „Какво ще промени ChatGPT“ показваме гледната точка и прогнозите на ИТ лидери и професионалисти с дългогодишен опит във водещи технологични компании в България.
Вижте какво коментира Борис Христов - Основател на агенцията за презентации 356labs.
Кои според Вас ще бъдат основните промени за бизнеса и хората вследствие на ChatGPT?
Вярвам, че както бизнесът, така и хората, от почти всяка една сфера ще могат да постигат много повече с по-малко усилия. Звучи сякаш клиширано, но е вярно. Фактът, че можеш да имаш „асистент“, който става все по-добър в отговорите на въпросите, които му се задават, неизбежно би довело до това, че всеки ще може да спести време и оттам да бъде още по-продуктивен. Разбира се, важното за всеки един от нас е да „прегърне“ технологията и наистина да опита да я използва максимално ползотворно, като не забравя, че вероятно дълго време не трябва да се доверява на генерираните отговори на 100%.
Как според Вас ChatGPT ще промени работата на ИТ професионалистите и ще се отрази на ИТ сектора?
Като компания, която се специализира в това да помага на технологични компании и екипи да презентират себе си и това, което правят на световно ниво, бих казал, че ще видим огромна разлика в начина, по който една презентация се подготвя. Фазата на планиране на това какво точно да кажем на една аудитория, как да го кажем и да помислим за това какви въпроси би имала тази група от хора пред нас, е нещо, с което ChatGPT може да бъде изключително полезен на всеки. Нещо повече, по нашия опит тази фаза е всъщност фазата, в която немалко ИТ професионалисти преценяват да не инвестират много време, защото често и не разполагат с него. Сега обаче всичко се променя. Технологията е налична за всеки и лично аз вярвам, че би следвало презентациите, които виждаме вътрешно в компаниите си, както и тези на събития (било то онлайн, присъствени, или хибридни), да бъдат на още по-високо ниво.
ВИЖТЕ ОЩЕ КОМЕНТАРИ В РУБРИКАТА КАКВО ЩЕ ПРОМЕНИ ChatGPT:
Светлин Николаев - Директор „Иновации и UX“ в Progress
Бьорн Стансвик - Founder & CEO в МенторМейт
Боян Кроснов - Chief of Product в StorPool
Веселин Арнаудов - Директор на Advanced Development Center към Office of the CTO във VMware
Алексей Рубцов - Изпълнителен Директор на Luxoft България
Боян Шейтанов - Ръководител на проекти и екипи в Astea Solutions
Иван Ангелинин - Технически Директор на Cosmos Thrace
Стоян Дамов - Съосновател и СТО на Tick42
Михаил Панайотов - CTO на TechPods
Веселин Борисов - Tech Lead в Devision