неделя, 28 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1205 прочитания

    Мъск представи Grok

    Чатботът е вдъхновен от „Пътеводител на галактическия стопаджия“ и има „бунтарска жилка“
    06 ноември 2023, 11:01 a+ a- a

    Илън Мъск представи Grok, чатбот с изкуствен интелект (ИИ/AI) с „бунтарска жилка“, вдъхновен от „Пътеводител на галактиката на стопаджия“, съобщи The Guardian. Главният изпълнителен директор на Tesla, който предупреди миналата седмица, че AI е „една от най-големите заплахи за човечеството“, каза, че конкурентът на ChatGPT ще може да се използва от премиум абонати на неговата X платформа след тестване. Мъск също така разкри, че Grok е имал достъп до потребителски публикации на X, който той притежава, и има склонност към саркастични отговори.

    Мъск публикува пример за закачливия тон на Grok със снимка на запитване към чатбота с искане за ръководство „стъпка по стъпка“ за производство на кокаин. Четирите стъпки, посочени в отговора, включват „получаване на диплома по химия“ и „създаване на нелегална лаборатория на отдалечено място“. В края обаче чатботът добавя: „Шегувам се! Моля, не се опитвайте всъщност да правите кокаин. Това е незаконно, опасно и не е нещо, което бих насърчил.

    Според Мъск, Grok, който е в ранен етап на тестване и не е достъпен за широката публика, в крайна сметка ще бъде пуснат за абонатите на най-високата абонаментна услуга на X, Premium+.

    Grok е глагол, измислен от американския писател на научна фантастика Робърт Хайнлайн и според речника на Колинс означава „разбирам напълно и интуитивно“.
    Grok е създаден от новата AI компания на Мъск, xAI. Персоналът на xAI обясни дълга на чатбота към „Пътеводител на галактическия стопаджия“, култовата научно-фантастична комедия на британския писател Дъглас Адамс, в публикация в блог в събота. „Grok е изкуствен интелект, моделиран след Пътеводителя на галактическия стопаджия, предназначен да отговори на почти всичко и, много по-трудно, дори да предложи какви въпроси да зададете!... Grok е създаден да отговаря на въпроси с малко остроумие и има бунтарска жилка, така че, моля, не го използвайте, ако мразите хумора!“

    Екипът на xAI каза, че Grok се захранва от голям езиков модел, основната технология зад чатботовете с изкуствен интелект, наречен Grok-1. В публикацията в блога се казва, че Grok-1 е надминал GPT-3,5, моделът, използван в свободно достъпната версия на ChatGPT, по някои показатели като решаване на математически задачи в средното училище. Въпреки това, xAI съобщи, че изостава от най-мощния модел ChatGPT, GPT-4. „Той е надминат само от модели, които са били обучени със значително по-голямо количество данни за обучение и компютърни ресурси като GPT-4.“

    Екипът на xAI каза, че Grok се предоставя на ограничен брой потребители в САЩ като прототип, добавяйки, че „нови възможности и функции“ ще бъдат въведени през следващите месеци. Според уебсайта на Grok първоначалният достъп до чатбота се предлага на абонати на X по „програма за ранен достъп“.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 дни
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 2 дни
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 2 дни
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 2 дни
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 2 дни
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години