събота, 27 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1255 прочитания

    Българското участие в „Хоризонт Европа“ до момента е привлякло над €94 млн.

    Еврокомисар Иванова подчерта, че България може да се възползва още по-пълноценно от различните европейски инициативи
    20 декември 2023, 11:25 a+ a- a

    Снимка: Economy.bg

    Българският еврокомисар Илиана Иванова, министър-председателят акад. Николай Денков, министърът на отбраната проф. Тодор Тагарев, и кметът на София Васил Терзиев очертаха перспективите и предизвикателствата пред българската иновационна среда в рамките на Националния иновационен форум „Иновации и устойчив растеж“. Над 200 представители на правителството, бизнеса, научните среди и медиите приветстваха победителите и участваха в дискусия по годишния доклад Иновации.бг, чиито фокус тази година е отбранителната промишленост.

    В специално обръщение българският комисар в ЕК Илиана Иванова отбеляза: „Трябва да се издигне важността на инвестициите в наука, изследвания и иновации като стратегически приоритети за Европа. В Европейския съюз и България е видна сходна тенденция – резултатите по отношение на иновациите постепенно се подобряват. България все още се развива като иноватор и продължава да се сблъсква с предизвикателства. Те се отнасят до недостатъчните публични и частни инвестиции в научноизследователска дейност, както и ограничените връзки между академичните среди и бизнеса. Въпреки това през последните години наблюдаваме значителен напредък.“

    Иванова подчерта, че българското участие в „Хоризонт Европа“ до момента е привлякло над 94 милиона евро, което вече надвишава привлечените средства от предишната програма „Хоризонт 2020“. Наред с това общият брой на участията в програмата за разширяване се е увеличил почти двойно в сравнение с „Хоризонт 2020“. „Но България може да се възползва още по-пълноценно от различните инициативи, които Европейският съюз предлага.

    Например, Европейският съвет за иновации с бюджет от над 10 милиарда евро е мощен инструмент за високотехнологичните иноватори в Европа, за да могат да реализират идеите си на пазара. До момента само пет български стартъпи в областта на дълбоките технологии са получили финансиране и още четири проекта са отличени с „ печата за високи постижения“.
    Тя подчерта, че според последните данни през изминалата година европейската индустрия значително е увеличила инвестициите си в научноизследователска и развойна дейност, като ръстът на частните инвестиции се е удвоил, като за първи път от 2015 г. надминава тръста на САЩ в тази сфера.

    Световната конкуренция в иновациите е много силна, но ЕС остава лидер в автомобилния сектор, зелените технологии с висока стойност.

    „ЕС остава една от най-привлекателните дестинации за инвестиции на глобални компании в научноизследователска и развойна дейност, благодарение на нашите изключителни изследователи и иноватори“, каза още Иванова.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 20 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 20 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 20 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 20 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 22 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години