Научете повече за проекта, който спечели годишния хакатон за изкуствен интелект на Paysafe
Team CyberIO, който спечели първото място в Хакатона. Снимка: Paysafe
В рубриката „ИТ проектите в България“ разказваме за конкретните продукти и проекти, зад които стоят екипите тук, за да покажем, че в България може да имаш успешна кариера, да работиш по интересни и иновативни проекти.
През септември Paysafe проведе втория годишен хакатон за изкуствен интелект с над 180 участници от Латинска Америка, Индия, Виена, Берлин, Лондон и София. Той дава възможност на служителите да създадат свои екипи и да покажат своята креативност, иновативност и умения за решаване на проблеми в областта на изкуствения интелект. Повече за хакатона вижте във видеото.
Първото място беше спечелено от български представители на Paysafe, отбор CyberIO 1914 (Димо Дрънгов, Крум Крумов, Сузан Хаджиева, Ваклин Андреев и Галин Господинов) с проекта „Вътрешнофирмена биометрична проверка на лица“.
Решението позволява подсилване на сигурността при трансакционни потоци, изискващи визуално потвърждение на самоличността. Например при P2P трансакции изпращачът лесно потвърждава самоличността си, за да гарантира автентичността на трансакцията. Автоматизирането на този процес не само повишава сигурността, но и оптимизира ефективността на разходите и времето на компанията.
Повече за проекта разказват Емилия Николова и Ивайло Янев, Senior Engineering Managers в Paysafe.
Емилия Николова работи като Инженерен Мениджър в Paysafe от 2019 г. и има солиден опит в индустрията от предишните си роли като Технически Мениджър на проекти, Мениджър на технически доставки, Agile треньор. Фокусирана е върху мобилните разработки, а в свободното си време обича да пътува и да рисува. Снимка: Paysafe
Какво представлява проектът и къде намира приложение?
Проектът представлява биометрична проверка на лица, тоест чрез просто и лесно действие от страна на потребителя да предостави негово селфи и ние можем да проверим дали наистина е наш клиент. По този начин предоставяме възможност да прави по-лесно дадени трансакции, които по принцип биха изисквали по-сериозна проверка на самоличността на клиента.
Как се роди идеята за него?
Идеята за проекта дойде от нуждата на едно от текущите ни изисквания за допълнителни потребителски автентикации. Екипът реши да направи алтернативна имплементация, използвайки AI модели, с които разработихме вътрешно решение, вместо да използваме външна платена услуга.
Каква е ролята на изкуствения интелект в проекта?
Самото разпознаване на лицето се базира на модели на изкуствен интелект. Един модел разпознава лицето, след което друг разграничава истинското лице от снимка или принт. Трети модел трансформира лицето във вектор и по този начин моментно селфи може да се сравни със записаната в базата данни снимка на потребителя и да се потвърди самоличността му.
Ивайло Янев е част от инженерното семейство на Paysafe от 2020 г. и е участвал в различни проекти на компанията в множество области. Има опит в областта на инженерството, сигурността и предприемачеството, бил е в различни бизнес вертикали и на различни нива на управление. Обича баскетбола, автомобилите, дроновете и всичко високотехнологично. Снимка: Paysafe
Какви предизвикателства срещнахте по време на разработката?
Изборът на модел беше труден, тъй като съществуват множество AI модели и се наложи да направим много експерименти и да сравним редица метрики, за да изберем най-добре работещия за нашите цели. От друга страна, разпознаването на лице в реално време трябва да бъде олекотен модел, който да работи успешно на различни устройства като мобилни телефони и др., което ограничава възможността за ползване на големи ресурси. Това беше най-голямото предизвикателство, с което също успяхме да се справим.
Какъв е екипът зад него?
Екипът ни се състои от петима софтуерни инженери на различни технически нива и е хибриден, тъй като не всички хора живеят в София. Част от ежедневните отговорности на екипа са свързани с разработването и поддръжката на новата унифицирана регистрация за клиенти за всички продукти на компанията. Освен това се грижим и за автентикацията на клиентите в нашите продукти и част от интереса ни към биометричните технологии идва от тези наши ежедневни задължения.
Как планирате да развиете проекта си след хакатона?
Планът ни е да имплементираме проекта си успоредно с външната услуга, която ползваме. Това ще ни даде шанс да измерим качеството и производителността му спрямо лидерите в бранша. Този метод на внедряване ни носи също така и нулев риск, което е препоръчително за компания във финтех индустрията.
Обявяването на победителите в Хакатона. Жури, участници и организатори се събраха на живо и онлайн в множество локации на компанията, за да научат кои са печелившите проекти. Снимка: Paysafe
Интегрира ли се и как Вашето решение с текущите системи на Paysafe?
Тазгодишният хакатон се фокусира върху решения, използващи изкуствен интелект, свързани с продуктите на Paysafe. По-голяма част от проектите и решенията бяха разработвани в контекста на нашите продуктови нужди, което до голяма степен улеснява последващото им реализиране.
Как виждате бъдещето на биометричните технологии в индустрията?
Като екип, който се занимава със сигурността на клиентите ни, ние смятаме, че бъдещето принадлежи на биометричните технологии за автентикация, както и на client-side credentials технологии. Тези технологии дават допълнителна сигурност и криптирани ключове на потребителите, които се използват вместо вече остарелите потребителско име и парола.
Вижте по какви проекти работи Paysafe
Вижте профила и актуалните позиции за работа и стаж на Paysafe Bulgaria EOOD в JOBS.bg