Инициативата е на „ЕдТех България“ и Министерството на образованието и науката, и беше обявена по време EdTech Innovators Forum 2024
(л) Диана Чолакова, съосновател и изпълнителен директор на Stemy Kids, Иван Господинов, председател на „Образование без раници“ и представител на „Кан Академия“ в България, Огнян Атанасов, кмет на град Кюстендил, Наталия Митева, зам.-министър на образованието, Елица Ефремова, ръководител на отдел „Иновации“, „София Тех Парк“,Владимир Колев, управител на „Клет България“ и основател на „ЕдТех България“, и Лъчезар Африканов, „Национална школа по мениджмънт“
Конкурс за едтех иноватори ще поощрява иновациите в образованието. Инициативата е на „ЕдТех България“ и Министерството на образованието и науката и се очаква съвсем скоро да стартира. Това стана ясно по време на първия EdTech Innovators Forum 2024, който се проведе на 24 октомври в „София Тех Парк“.
„Искаме да поощрим тези хора в образователната система, тези преподаватели, тези лидери, които работят по направления, свързани с дигиталните умения“, заяви Наталия Митева, заместник-министър на образованието и науката, по време на официалното откриване на събитието. „В света, в който живеем, няма как да възпитаваме и образоваме активни, знаещи, можещи и успешни бъдещи граждани, без те да имат ключов набор от дигитални умения“, обясни тя.
Конкурсът, чиятo концепция е вече готова, ще се фокусира върху дигиталните умения, използването на изкуствен интелект, зелените технологии и устойчивостта. Ще бъдат отличени учители, директори, ученици, представители на бизнеса и др., като ключово внимание ще бъде отделено и на ученето през целия живот. Ще бъдат оценени иновации, които решават текущи проблеми, които правят промени на системно ниво или които решават генерални проблеми, свързани със слабите звена на системата.
„Днес е празник и това е празник на иновациите и на знанието. Имаме подкрепата на Министерството на образованието и науката, за да създадем това движение на едтех иноваторите и да отличим хората, които искат да променят средата чрез технологии“, заяви Албена Спасова, председател на УС на „ЕдТех Бъргария“.
Събитието събра учители, директори, представители на институциите, и бизнеса, които работят в областта на образованието, и които дискутираха и даваха примери, как технологиите могат да подпомогнат образованието.
„За нас винаги е било важно образованието - образованието от най-съвременен характер и с най-съвременните инструменти“, сподели Тодор Младенов, изпълнителен директор на „София Тех Парк“.
Интересни примери за публично-частно партньорство и активно участие на местната власт в образованието даде инж. Огнян Атанасов, кмет на град Кюстендил.
„Огромна част от училищата са общински и общината задава посоката, в която трябва да се движат, и ако един кмет не мисли в тази посока, то трудно би могло нещо да се случи“, сподели той.
Събитието се организира от Националната школа по мениджмънт, „Социални иноватори България“, „ЕдТех България“ и „София Тех Парк“. Програмата на форума включваше и два практически семинара, в рамките на които преподаватели от водещи университети и компании от Португалия, Румъния и Швеция споделиха как може да се трансформира образованието чрез виртуална реалност и изкуствен интелект, и как могат да се подпомогнат младите таланти чрез иновативни модели на предприемачество.
Форумът се организира с подкрепата на ЕС, чрез проектите VR4LEARNING и AIM, и на международните партньори MG Sustainable (Швеция), Университета в Гавле (Швеция), Университета в Евора (Португалия), Университета в Крайова (Румъния), и BEST Institut (Австрия).