сряда, 24 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    9440 прочитания

    За свещите и влаковете или къде се крие щастието на датчаните?

    Вижте няколко любопитни истории, които авторът на „Малък наръчник по люка“ Майк Викинг разказа пред българска публика
    29 март 2018, 10:58 a+ a- a

    Защо датчаните са сред най-щастливите хора в света? На отговора на този въпрос посвещава живота си датчанинът Майк Викинг. Преди да се впусне в изследване на щастието, Майк има престижна и добре платена работа. Когато обаче един от неговите най-добри приятели и ментори умира на 49, а на същата възраст преди години си отива и майка му, Майк започва да се пита: „Ако човек живее само до 49, как ще прекара живота си? Дали би работил нещо, което е стабилно и добре платено, но към което не изпитва особена страст? Или ще създаде нещо свое?“.

    Как се става CEO на щастието?

    Решава да направи последното. Напуска работа и основава Институт за изследване на щастието в Копенхаген. Резултатите от изследванията си събира в „Малък наръчник по хюга“, която се превърна в световен бестселър, както и във втората си книга - „Малък наръчник по люка“, която излезе наскоро в България и която лично Майк представи пред българска публика по покана на издателство „Хермес“.

    „Интересно е да се види как книгите повлияват на хората и как малки промени в ежедневното поведение могат да доведат до големи промени в живота ни“, каза Майк и дава пример със

    свещите... 

    За „Малък наръчник по люка“ и защо да палим свещи на вечеря?

    „След като написах първата си книга, разговарях с един канадец. Тези, които са я прочели, знаят, че  в „Малък наръчник по хюга“ основно става въпрос за свещите. След като завършва книгата, канадецът купува свещник и започва да пали свещи на вечеря. Тогава и тримата му синове започват да се шегуват с него и да го питат: „Защо палиш свещи, тате, да не би да искаш да прекараш романтично време с мама? Да се оттеглим ли?“. Но с течение на времето момчетата сами започват да палят свещи, атмосферата на вечеря се променя и семейството се задържа повече време заедно около трапезата. За мен това е добър пример как малките промени могат да повлияят на начина, по който правим нещата ежедневно.

    Използвам науката като основа, но реалните истории са тези, които я правят достъпна за по-голям брой хора. Опитвам се да намеря хора, които въплъщават данните. През последните 5 години събирам данни за щастието, но също така събирам и примери с хора, които представям в последната си книга - „Малък наръчник по люка“.“

    Дания не притежава монопол върху щастието...

    За уроците по щастие по света и влаковете в Дания

    Нещо, в което французите са добри, е култът към храната, даде пример Майк. Те отделят най-много време за хранене в сравнение с всички останали европейци. „Това се дължи както на богатия избор от храна, съставки и вино, но и на това, че обичат храненето и го възприемат като социална дейност. В Бутан пък има друго интересно нещо – тяхната образователна система. Бутанците не учат децата само на академични умения, но и на житейски. Учебният ден започва с умствено упражнение по пречистване на съзнанието, благодарение на което показват добри резултати в училище.“

    В „Малък наръчник по люка“ Майк Викинг се шегува и за

    начина, по който хората възприемат Дания.

    Като например, че в Копенхаген хората свършват работа в 15:00 ч. и че по улиците раздават безплатно лего. Както и че преди 5 години един влак закъснява с 5 минути и хората получават официално извинение от министър-председателя и дизайнерски стол по техен избор. „Разбира се, това е шега... Но един журналист от „Ню Йорк Таймс“ ми писа с питане дали това наистина се е случило. Отговорих му: „Не, това е шега, в Дания влаковете никога не закъсняват.“

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 час
    EY и denkstatt се обединяват в една от най-големите консултантски компании в областта на ESG у нас
    denkstatt става част от мрежата на EY в Австрия, България, Румъния, Унгария и Словакия и ще бъде позната под марката EY denkstatt
    преди 3 часа
    Google отмени някои от изискванията си, касаещи служители на нейни доставчици
    Това може да помогне на технологичния гигант да избегне договаряне със синдикатите
    преди 18 часа
    Проучване: 15% от офисите в София са празни
    Броят на операторите на гъвкави работни пространства в столицата е 63, предлагат общо 8717 работни места
    преди 19 часа
    Турция ще предлага визи за дигитални номади
    Могат да кандидатстват жители на ЕС, на Обединеното кралство, САЩ, Канада, Швейцария, Русия, Украйна и Беларус
    преди 20 часа
    преди 20 часа
    FlixBus с нови маршрути от и до България за лятото
    Нови линии ще свързват София и Атина, Бургас и Истанбул, както и Румъния с българското Черноморие