събота, 20 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3254 прочитания

    Застраховат ли се българите, когато пътуват в чужбина?

    Струва ли си допълнителният разход и какво получаваме в замяна на застраховката за пътуване?
    29 ноември 2018, 14:12 a+ a- a

    С наближаване на натоварения зимен сезон и зачестяващите закъснения на полетите, все повече хора намират решение в сключването на застраховка за своето пътуване.

    Нужно ли е обаче времето да е лошо, за да направим такава или тя трябва да е част от всяко наше пътуване? Застраховат ли се българите, когато пътуват в чужбина, струва ли си допълнителният разход и какво получаваме в замяна на застраховката за пътуване? Отговори на тези и други въпроси дават експертите в пътуванията със самолет eSky.

    Оттам съветват – не тръгвайте без застраховка, не струва много, а осигурява спокойствие и може да ви спести огромни разходи.

    При пътуване в чужбина могат да се откроят основно 2 типа застраховки – за анулация на пътуване и обикновена турситическа застраховка.

    Застраховката за анулация на пътуването е по-рядко потребявана услуга, но е изключително полезна при възможна промяна в плановете. Както става ясно от името ѝ, тя важи в случаите когато поради основателни причини (най-често медицински), пътникът няма възможност да осъществи своето пътуване и му се наложи да го отмени. Тогава застрахователят следва да покрие всички разходи по закупени самолетни билети, хотелско настаняване и др. Този тип застраховка може да се закупи най-късно 72 часа след закупуването на самолетния билет. Цена ѝ не е фиксирана, тъй като се определя от стойността на самолетния билет, и е подходяща за хора, които организират пътуванията си доста по-рано или чиито планове е възможно да се променят.

    По-разпространена е стандартната туристическата застраховка, която може да обхваща широк спектър от покрития, сред които медицински разходи и асистанс, злополука, загуба на трудоспособност, търсене и спасяване в планина, изгубен, откраднат или повреден багаж, закъснение на полет и много други. Цената на застраховката може да варира в зависимост от своите покрития и таван на обезщетенията, но със сигурност не е висок разход, предвид множеството рискови ситуации, на които се излагаме по време на път.

    За сравнение, при закъснение на полет повече от 4 часа, авиокомпанията би могла да обезщети пътник, завел оплакване, а застрахователната компания ще поеме разходите, направени по време на престоя на летището. Затова е добре всеки разходен документ, направен за храна или вода да се запази и представи пред застрахователите.

    Експертите съветват, когато купуваме застраховка, да се запознаем добре с нейните условия, правила и изключения. Задължително е да носим застрахователната си полица по време на пътуването, защото тя съдържа важни детайли, както и спешен телефон за връзка, ако се наложи.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 21 часа
    JPMorgan: Не разчитайте на увеличаване на биткойна след разполовяването
    Банката прогнозира спад в стойността на най-голямата криптовалута в света
    преди 22 часа
    СЗО даде ново име на Covid и други респираторни вируси
    Международната агенция актуализира терминологията, която препоръчва за описание на респираторни инфекции
    преди 2 дни
    В София започна Serp Conf. 2024 International
    Вторият ден на конференцията, 19 април, е с акцент върху електронната търговия
    преди 2 дни
    Марк Рюте: Ще съдействаме и пред Австрия за пълноправното ви членство
    Неприемливо е да не сте членове на Шенген и по сухопътни граници, заяви министър-председателят на Нидерландия
    преди 2 дни
    BILLA България стартира своята лятна програма за ученици от цялата страна
    Всички желаещи могат да кандидатстват онлайн в новия кариерен сайт на компанията
    преди 2 дни
    Китайската икономика с по-висок от очакваното ръст
    Подпомогната от промишленото производство