четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2865 прочитания

    Проучване: Южното Черноморие е предпочитано за лятна почивка в България

    Близо 60% от българите предпочитат да разделят ваканционните дни на няколко по-кратки пътувания
    23 юли 2021, 10:48 a+ a- a

    Пандемичната обстановка вече втора година оказва значително влияние върху избора на лятна дестинация за почивка на българите. Проучване на OLX отчита 40% отлив на туристи в Гърция и чужбина през лято 2021 в сравнение със същия период през изминалата година.

    Очаквано, през летния сезон се наблюдава по-голямо търсене на почивки на морето (70%), следвани от такива на „село и къщи за гости“ (20%). Този начин на настаняване става все по-популярен, а това се отразява и върху предлагането в платформата.

    Проучването посочва също, че южното Черноморие е предпочитаната дестинация за лятна почивка в България. Все повече потребители се ориентират към самостоятелни и нискобюджетни места за настаняване, сред които бунгала (147% ръст на търсене през 2021 г. в сравнение с 2020 г.), каравана (170% ръст), къща (отново 170% ръст) или апартамент (174% ръст) под наем.

    „Ясно виждаме последиците от пандемията и промяната в потребителското търсене във връзка с летните почивки. През платформата ни се предлагат все повече места за самостоятелно настаняване, концентрирани на българското Черноморие. Противоепидемичните мерки и усложнената пътна обстановка явно са повлияли върху избора за лятна почивка на българите, като очакваме тази тенденция да се запази поне до следващия туристически сезон“, споделя Камен Янкулов, управител на OLX.

    „Интересен е и начинът, по който българите почиват – близо 60% от тях предпочитат да разделят ваканционните дни на няколко по-кратки пътувания (до 1 седмица и по-малко) в сравнение с тези, които почиват за по-дълъг период (2 седмици или повече) – те са около 30% от всички запитани потребители“, допълва Янкулов.

    Платформата отчита и по-нисък процент на потребители, предпочитащи съвместното пътуване – под 10% от тях избират да пътуват с автобус, влак или чрез споделено пътуване, за сметка на близо 90%, които използват личния си автомобил. Това се дължи както на промяната в поведението и нагласата към все по-индивидуални изживявания, така и на удобството и гъвкавостта, която предоставя пътуването с лично превозно средство.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 11 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 11 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 12 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място
    преди 12 часа
    ЕС с нови правила за големите фирми
    Дружествата ще трябва да следят дали стоките им не идват от места с използване на детски труд и замърсяващи природата
    преди 14 часа
    преди 17 часа