четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    992 прочитания

    Готови ли са мениджърите за бизнес културата на отдалечено работно място?

    Какви са нагласите на лидерите към дистанционната работа разкрива ново глобално проучване на VMware
    29 октомври 2020, 14:21 a+ a- a

    Практиката за отдалечено работно място - от офиса, дома или хибридна вече показа своята ефикасност за бизнеса и ангажираността на служителите. Въпреки това всеки четвърти мениджър се безпокои, че екипите му няма да се справят със задачите, ако работят от разстояние. Повече от една четвърт (28%) усещат, че културата на директорите обезсърчава дистанционна работа, и повече от половина мениджъри (59%) чувстват повече напрежение да бъдат онлайн извън стандартното работно време.

    Това показва ново глобално изследване, проведено от VMware сред мениджъри, HR и ИТ професионалисти.

    Всички тези фактори насочват към необходимостта от разклащане из основи на традиционния управленски подход и практики. Бизнес културата и лидерството имат нужда от актуализация, а мениджърските практики трябва да се адаптират към служителите, работещи дистанционно, е изводът от доклада.

    Тревогите на мениджърите относно гъвкавото работно място продължават въпреки ясните ползи за бизнеса и служителите от този модел, както и възможността за подбор на по-разнообразни групи от таланти и умения от цял свят. От началото на дистанционната работа повече от три четвърти от служителите (76%) потвърждават, че отношенията с колегите им са се подобрили. 66% от тях се чувстват по-уверени да говорят по време на онлайн срещи, а 69% казват, че нивото на стреса им по време на работа се е намалило. С близо една трета са се увеличили и работната етика, и продуктивността на служителите (съответно с 30% и 34%). В допълнение към това, 67% от мениджърите споделят, че процесът на назначаване на висококвалифицирани кадри е станал по-лесен, особено за работещите родители (83%) и кандидатите от малцинствата (68%). В контекста на генериране на нови идеи, почти три четвърти (72%) потвърждават, че иновациите идват от повече източници в организацията, отколкото преди.

    „За да извлекат максимума от работното място „навсякъде”, мениджърите трябва да сменят фокуса си при проследяването на работния процес от приноса към резултата в рамките на взаимното доверие. Ключово тук е постигане на правилен баланс, където служителите да се чувстват мотивирани и свободни да дадат порив на креативността си.“, казва Карл Бенедикт Фрей, директор на проекта Future of Work, от университета в Оксфорд.

    В сегашната ситуация ИТ отделите вече не се възприемат като единствения движещ фактор на отдалечената работна сила, която може да работи от централата, локален офис, вкъщи, в движение или в комбинация. Само една трета (33%) от респондентите смятат, че ИТ отделът е основната бизнес единица, определяща формата на отдалечената работа.

    „Безпрецедентната трансформация на работното място безусловно крие много предимства както за работодателя, така и за работниците. Ние не трябва да подценяваме обаче необходимата трансформация в стратегията на управление на служителите, за да поддържаме ангажираността и продуктивността им. Определено ролята на висшия мениджмънт е да задава тона, а мениджърите на хора трябва да поддържат доверието, зареждат екипите и определят общите цели.“, коментира Вероник Карсенти, директор Дигитално работно място, Ориндж Груп Франция.

    Вижте видео от онлайн брифинга, на който беше представен докладът и тенденциите в организацията на работните процеси: 

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 10 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 10 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 11 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място
    преди 11 часа
    ЕС с нови правила за големите фирми
    Дружествата ще трябва да следят дали стоките им не идват от места с използване на детски труд и замърсяващи природата
    преди 13 часа
    преди 16 часа