CEO-та на водещи компании у нас споделят най-важното, което са научили по време на пандемията в новата рубрика на Economy.bg
Кризата с коронавируса изправи бизнес лидерите в цял свят пред напълно нова ситуация. Наложи им се да навигират в среда с много въпросителни, да реагират бързо и да се адаптират към промените.
Какви бяха най-важните лидерски уроци при овладяването на кризата, породена от пандемията? Economy.bg попита CEO-та на водещи компании у нас.
Представяме ви д-р инж. Боряна Манолова, главен изпълнителен директор на Siemens България и председател на Съвета на жените в бизнеса в България:
Коя беше най-голямата трудност за Вашия бизнес от началото на ковид кризата?
Безспорно най-голямото предизвикателство, с което се сблъскахме още в самото начало на коронакризата, бе необходимостта от пренастройване към дистанционна работа и свързаната с него реорганизация на процесите в компанията. Честно казано, в началото имах известни притеснения доколко устойчив и ефективен ще се окаже този модел на работа. За щастие, както вътрешната инфраструктура, така и колегите ни се оказаха на необходимата висота, за да се справят с новите обстоятелства и отговорности. Неслучайно и на глобално ниво концернът Siemens реши да запази този начин на работа поне за няколко дни седмично и след края на пандемията.
В чисто оперативен план забавянето на някои доставки от Китай в първите месеци на пандемията също изправи определени наши бизнеси пред известни затруднения, но те бяха преодолени сравнително бързо и без дълготрайни последствия за нашите проекти и взаимоотношения с клиенти.
Какво бихте променили в подхода си, ако днес бяхте изправени пред същата ситуация?
Не смятам, че бих променила нещо съществено в цялостния подход на Siemens България към кризата. Мисля, че се справяме доста добре както по отношение на бързото вътрефирмено пренастройване към новите обстоятелства, така и на връзките с клиентите/партньорите и реализацията на проектите, докато същевременно направихме всичко възможно, за да гарантираме здравето и безопасността на служителите ни. Но със сигурност, ако преди една година можех да хвърля поглед напред към следващите месеци, бих се чувствала по-спокойна и уверена, че моделът на дистанционна работа е приложим и ефективен.