четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    898 прочитания

    28% от служителите заявяват, че психичното им здраве се е влошило по време на пандемията

    Половината от мениджърите признават, че е трудно да преценят как се чувстват хората в екипите им
    15 април 2021, 12:15 a+ a- a

    Ковид пандемията доведе до много промени в начина на работа на милиони хора по света. Определено една от най-съществените обаче е размиването на границите между работа и личен живот, поради нуждата да работим от вкъщи. Това налага компаниите да разработят нови ефективни програми за благосъстояние на своите служители. 

    Проучване на Adecco Group „Бъдещето на работата след COVID: Преодоляване на разделенията за споделен просперитет“, показва, че пандемията, физическата изолация и несигурната икономика са допринесли за намаляване на психичното благосъстояние на хиляди работещи.

    По-голямата част от анкетираните лидерите в компаниите заявяват, че се чувстват неподготвени да водят разговори около психичното благосъстояние на служителите си. 54% от тях споделят, че е трудно да предоставят ефективни съвети на хората си относно психическото им благополучие по време на пандемията. Едновременно с това, половината от мениджърите признават, че е трудно да преценят как се чувстват служителите им. От друга страна проучването показва, че 28% от служителите заявяват, че психичното им здраве се е влошило по време на пандемията. Липсата на ефективни инструменти в мениджърските екипи за решаване на този проблем допълнително се засилва от очакванията на служителите, 80% от които са мнение, че техният работодател е отговорен за осигуряването на по-добър работен свят.

    Това изисква по-голям фокус върху подобряване на корпоративните програми за благосъстояние. В продължение на десетилетия много компании инвестираха основно в услуги или привилегии, базирани на удобства, като фитнес зали и маси за пинг-понг. С променената работна среда, тези програми обаче не са приложими и им липсват ключовите елементи, необходими за дългосрочен успех. 

    Специалистите на Adecco Group предлагат на компаниите да помислят за един нов холистичен модел, който да е достатъчно устойчив и работещ в дългосрочен пан. Той осигурява цялостен подход към благосъстоянието на служителите, който обединява както управлението от горе надолу, така и обратната връзка от долу нагоре. Холистичният подход включва 4 елемента: психическото и физическото благосъстояние, социален аспект (способността на служителите да се свързват, да се ангажират с другите, да се приобщават) и не на последно място целта от съществуването на компанията, базирана на общи ценности и принципи, които служат като мотивация на служителите.  

    Когато 4 тези елементи се разглеждат цялостно, бизнесът може да достигне до решения, съобразени с уникалните нужди на организацията.

    Например, компания, която е изправена пред липса на ангажираност сред служителите, може да установи, че основната нужда в екипите е по-добра подкрепа. За да постигне това, компанията може да внедри решения като:

    • Организиране на дни, посветени на развитието на определени умения в служителите;

    • Нови комуникационни канали за споделяне на новини и социални покани;

    • Нова структурирана програма за насърчаване, свързана с менторство или психическо благосъстояние;

    • Нови роли в екипа на компанията, които да се фокусират върху ангажираността и благополучие на служителите; 

    • Нови технологии и платформи, които да помогнат за увеличаването на благосъстояние на екипа.

    Новият холистичен подход към корпоративното благосъстояние може да бъде много ефективен за привличане, ангажиране и задържане на най-добрите таланти и подобряване на цялостното им представяне. В основата на успешните компании в пост пандемичния свят ще е точно осигуряването на възможности на служителите за поддържането на по-добър баланс между личния живот и успешната кариера.

     
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 40 минути
    Най-мащабната германска инвестиция в България: „Аурубис“ разширява производството си у нас
    Компанията откри инвестиция за 800 млн. лв. в медодобивния завод край Пирдоп и Златица
    преди 2 часа
    Shelly Group е първата компания на най-новия сегмент за двойно листване на БФБ
    Дружествата могат да търсят капитал едновременно и на двете борси в България и Германия
    преди 7 часа
    ЕК стартира Алианса за критично важните лекарства
    Целта е да се предотврати недостига на лекарства от критично значение
    преди 8 часа
    ЕС ограничава плащанията в брой до €10 000
    ЕП прие нови правила за борба с прането на пари и финансирането на терористични организации
    преди 8 часа
    Мъск обеща по-евтини електромобили
    След като компанията отчете най-големия спад на приходи от 2012 г. насам
    преди 1 ден
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“