Как според Вас ще се промени пазарът на труда? В рубриката на Economy.bg „Пазарът на труда във време на Covid-19“ HR професионалисти и мениджъри от водещи компании в България очертават актуалните предизвикателства и бъдещите тенденции в търсенето и предлагането на работни позиции в различни сектори у нас. Вижте какво коментира Светлин Наков, съосновател на СофтУни.
Смятам, че дори и след пълно възстановяване от пандемията и нула случая на ковид, ако стигнем такъв момент, хората ще продължат да работят смесено. Под смесено разбирам два дни вкъщи, три дни в офиса или някаква друга схема. Но присъствената и онлайн работата ще останат дългосрочно смесени. Смятам, че нито една от двете няма да изчезне напълно. И причината е, че дистанционната работа ни улеснява, спестява ни пътувания за различни срещи, ходене в чужбина и т.н. От друга страна, хората имат нужда от социалната част, имат нужда да работят в екип и бидейки сами вкъщи, те не се чувстват толкова близки с колегите. Така че аз очаквам в повечето компании, в които е възможно, да има тази смесена реалност. Една допълваща се и работеща по-оптимално система на онлайн работа от вкъщи, комбинирана с работа от офис, където срещите и комуникацията с хора, ще се случват по-ефективно. Това е дългосрочно.
Що се касае до образованието, считам, че онлайн подходите ще навлязат трайно. Това, което вече се видя и на практика. При малките възрасти ще е предимно присъствено и интерактивно с учител в малки групи. При по-големите възрасти обаче ще навлязат модели, които отдавна се прилагат по света. При тях част от учебното съдържание се поднася с видео – във вид на интерактивни уроци, тренировъчни онлайн системи, автоматизирано оценяване и тестове, онлайн асистенция и т.н. Може би занапред ще навлязат и ботове, които ще играят ролята на ментори и учители. Така че аз очаквам и образованието да стане смесено. И колкото е по-специализирано е, колкото повече в края на обучението е, колкото по-високи и зрели възрасти обхваща, толкова по-голям ще е онлайн елементът. Като например при професионалните и квалификационните курсове. Когато обаче тръгваш от нулата и нямаш основа, присъствието в клас ще е важно, но отново ще се върви към смесен вариант. Може би студентите няма да идват всеки ден, а от време на време за определени активности. Учениците очаквам да продължат да ходят на училище, включително и в 12 клас. Може би ще е смесено в големите класове.
В сферата на образованието предстоят доста интересни промени и началото им се видя. Очаквам повече дигитализация, появата на по-ефективни инструменти, като например дигитална класна стая, предназначена за хора от вкъщи миксирана с хора на живо.
Планираме още придобивания, разрастване на екипа с поне 20%, местим се и в нов офис - Атанас Киряков, изпълнителен директор на „Онтотекст“ и президент на обединената Graphwise, пред Economy.bg
Вижте интервюто с Брус Дейсли, бивш вицепрезидент на Twitter за Европа, който участва в първото събитие на Jobs.bg, Tech.bg и Economy.bg - EconomyForum