четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    4646 прочитания

    И след края на пандемията ще продължим да работим смесено

    Присъствената и онлайн работата ще останат дългосрочно свързани, смесено ще е и образованието на бъдещето, казва Светлин Наков, съосновател на СофтУни
    16 юни 2021, 16:51 a+ a- a

    Как ще се промени пазарът на труда?

    Как според Вас ще се промени пазарът на труда? В рубриката на Economy.bg „Пазарът на труда във време на Covid-19“ HR професионалисти и мениджъри от водещи компании в България очертават актуалните предизвикателства и бъдещите тенденции в търсенето и предлагането на работни позиции в различни сектори у нас. Вижте какво коментира Светлин Наков, съосновател на СофтУни.

    Смятам, че дори и след пълно възстановяване от пандемията и нула случая на ковид, ако стигнем такъв момент, хората ще продължат да работят смесено. Под смесено разбирам два дни вкъщи, три дни в офиса или някаква друга схема. Но присъствената и онлайн работата ще останат дългосрочно смесени. Смятам, че нито една от двете няма да изчезне напълно. И причината е, че дистанционната работа ни улеснява, спестява ни пътувания за различни срещи, ходене в чужбина и т.н. От друга страна, хората имат нужда от социалната част, имат нужда да работят в екип и бидейки сами вкъщи, те не се чувстват толкова близки с колегите. Така че аз очаквам в повечето компании, в които е възможно, да има тази смесена реалност. Една допълваща се и работеща по-оптимално система на онлайн работа от вкъщи, комбинирана с работа от офис, където срещите и комуникацията с хора, ще се случват по-ефективно. Това е дългосрочно. 

    Що се касае до образованието, считам, че онлайн подходите ще навлязат трайно. Това, което вече се видя и на практика. При малките възрасти ще е предимно присъствено и интерактивно с учител в малки групи. При по-големите възрасти обаче ще навлязат модели, които отдавна се прилагат по света. При тях част от учебното съдържание се поднася с видео – във вид на интерактивни уроци, тренировъчни онлайн системи, автоматизирано оценяване и тестове, онлайн асистенция и т.н. Може би занапред ще навлязат и ботове, които ще играят ролята на ментори и учители. Така че аз очаквам и образованието да стане смесено. И колкото е по-специализирано е, колкото повече в края на обучението е, колкото по-високи и зрели възрасти обхваща, толкова по-голям ще е онлайн елементът. Като например при професионалните и квалификационните курсове. Когато обаче тръгваш от нулата и нямаш основа, присъствието в клас ще е важно, но отново ще се върви към смесен вариант. Може би студентите няма да идват всеки ден, а от време на време за определени активности. Учениците очаквам да продължат да ходят на училище, включително и в 12 клас. Може би ще е смесено в големите класове. 

    В сферата на образованието предстоят доста интересни промени и началото им се видя. Очаквам повече дигитализация, появата на по-ефективни инструменти, като например дигитална класна стая, предназначена за хора от вкъщи миксирана с хора на живо.

    Повече информация за компанията и свободните позиции в момента вижте в профила на СОФТУЕРЕН УНИВЕРСИТЕТ ЕООД в JOBS.bg тук

    ВИЖТЕ ОЩЕ:








    Предстои преквалификацията на много кадри на пазара на труда

    Не това, което знаеш, а онова, което ще научиш утре, ще определи възможностите за работа в дългосрочен план

    Вече можем да работим дистанционно за мултинационална компания със западна заплата

    Острият недостиг на ИТ специалисти намаля, изискванията към работодателите започнаха да се нормализират





     

    Основната промяна в пазара на труда ще бъде в посока на работодателските политики

    Коронавирусът ще повиши мотивацията и лоялността към компаниите на вече заетите

    От компаниите ще се очаква все повече гъвкавост

    Преди пандемията пазарът на труда показваше признаци на прегряване, сега се връща към по-здравословни нива

    На пазара остават стабилни компании, които могат да предложат сигурна и дългосрочна работа

    Ще има все повече възможности за работа от вкъщи и роботизирани предприятия 

     

     
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 13 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 13 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 13 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място
    преди 14 часа
    ЕС с нови правила за големите фирми
    Дружествата ще трябва да следят дали стоките им не идват от места с използване на детски труд и замърсяващи природата
    преди 15 часа
    преди 18 часа