понеделник, 07 октомври 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    13840 прочитания

    Как да извлечем повече при използване на изкуствен интелект?

    Три ключови умения и три съвета към бизнеса сподели Камен Кънев от LS-S Leadership Support Bulgaria по време на пролетния форум на БАУХ
    27 юни 2024, 12:57 a+ a- a

    Камен Кънев, General Manager на LS-S Leadership Support Bulgaria. Снимка: Economy.bg

    От какви нови умения имаме нужда днес, за да се възползваме максимално от възможностите на изкуствения интелект? Какво е добре да имат предвид компаниите, които използват изкуствен интелект в дейността си? По време на пролетния форум на БАУХ Камен Кънев, General Manager на LS-S Leadership Support Bulgaria, очерта три ключови умения за професионалисти и сподели три урока от практиката си, които могат да бъдат полезни на компаниите. 

    Три ключови умения за професионалисти, които използват AI:

    1. Писане на на промптове (заявки). Това е най-новото и най-важното техническо умение за неспециалисти в изкуствения интелект. То ни е необходимо, за да можем да извличаме максимално бързо информацията, да намалим халюцинациите и да се много по-близо до информацията.

    2. Дигитална култура. Тя ни позволява за разберем сложните модели и взаимовръзките. Без да следваме технологията, особено в днешното забързано време, рискуваме много бързо да станем аутсайдери.

    3. Аналитично мислене. Това е човешкият фактор, който изукственият интелект все още не притежава и който ни дава възможността да преценим коя от информацията е вярна, коя е грешна и как да продължим напред.

    Вижте повече във видеото:

     

    Три урока от практиката на Камен Кънев, които могат да бъдат полезни на компаниите: 

    1. Фирмени акаунти.  Фирмените акаунти дават по-голяма сигурност и намаляват рисковете. Всички данни, които качвате, не се използват за обучаване на публичните модели и се изтриват в края на сесията. Дават достъп до много повече опции за задаване на промптове, по-дълги документи и по-подробни резултати. И не на последно място, можете да споделяте промптовете вътрешно с всички колеги от вашата организация, така че те да станат една естествена библиотека от знания и колегите ви да се учат от опита на останалите.

    2. Идеален промпт. Не си губете времето да четете или да търсите промптове. Търсенето е от епохата на Гугъл. В епохата на изкуствения интелект ние създаваме. Използвайте самия изкуствен интелект, за да ви създаде и да ви предложи промптове, които са добри за дадената задача.

    3. Агенти за конкретни задачи. Това, което гледаме партньорите ни и всички компании да правят, е да имат едно семейство от различни малки „супергерои“, наречени агенти, за да сте много по-гъвкави. Агент в случая е модифициран фокусиран модел, който изпълнява ясни, конкретни задачи. Това го прави лесен за използване многократно, много по-лесен за развиване и обучаване и споделяне вътрешно в организацията. Има два типа агенти. Първият тип е собствено обучен модел, които е препоръчителен, ако имате ясен бизнес случай. При него гаранцията откъм сигурност и максимално добри резултати е най-висока, но изисква определени технически умения за имплементация.  Вторият вариант, който е препоръчителен, ако навлизате в боравенето с агенти, е GPT обучен модел, като елемент от ChatGPT.  Това е опция, която от ноември се предлагава във всички платени варианти на ChatGPT.

    Вижте повече във видеото: 

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 3 часа
    САЩ отпуска $100 млн. за иновации при полупроводниците
    Те ще са насочени към университети, национални лаборатории и частния сектор
    преди 3 часа
    5 ИКТ организации предлагат промяна в приема в математическите и професионалните гимназии
    Без силно математическо образование, ИТ индустрията рискува да загуби конкурентното си предимство, предупреждават те
    преди 4 часа
    Световната банка: България е сред водещите места за правене на бизнес
    Докладът Business Ready обхваща само 50 страни, като не са включени развити икономики като САЩ, Германия, Франция или Япония
    преди 5 часа
    Проф. Зико Колтер с безплатна лекция в Софийския университет
    Той е член на борда на OpenAI и е в България по покана на INSAIT
    преди 6 часа
    България изпада от групата на най-свободните икономики в света
    От 20-то страната ни се срина до 43-то място по икономическа свобода, алармират от ИПИ
    преди 7 часа
    Сър Греъм Уотсън се присъединява към преподавателския състав на ВУЗФ
    Английският икономист ще предава своя богат опит от реалния политически и академичен живот на студентите