И планират ли компаниите увеличение през 2014, вижте коментарите на Стела Димитрова – продуктов мениджър в OD&M Consulting
Стела Димитрова – продуктов мениджър в OD&M Consulting
От началото на годината консултантската компания Consulteam Human Capital е с ново име - OD&M Consulting. Новият бранд е част от процеса на интеграция, който започна през юли 2011, когато групата компании Consulteam беше придобита от Gi Group.
Под новото име компанията продължава с проучванията на възнагражденията, които провежда от 2002 на българския пазар. Тази година в проучването са участвали 125 компании от различни сектори в България, с над 53 000 служители по света.
Потърсихме Стела Димитрова – продуктов мениджър в OD&M Consulting, за да ни разкаже какви са тенденциите при възнагражденията през 2013 и какви са очакванията на компаниите за следващата година.
Г-жо Димитрова, каква беше 2013 по отношение на възнагражденията в България? Наблюдава ли се някаква нова тенденция, ако сравним годината с предходните?
Най-общо казано, тенденцията, която се наблюдава в последните вече 5 години, се запазва и през 2013. Увеличенията, които отчитаме през тази година, са в рамките между 2 и 5% за най-ниските оперативни нива в компанията. Това са служители без висока, в много случаи - без никаква квалификация, които извършват оперативната работа. За професионалното ниво на специалисти, т.е квалифицираният персонал от експерти, увеличенията са в диапазона между 3 и 6%. Накрая за мениджърите отчитаме увеличения между 4 и 7%.
![](https://i.newsroom.bg/uploads/photo_assets/2013/2013-10-08/350_survey-6140965d5a.jpg)
Има обаче една друга тенденция, която се забелязва в последните години и това е нарастващият брой на компании, които замразяват заплатите – през 2012 те бяха 26%, а през 2013 са 37%.
Преди кризата реалното увеличение на заплатите бе по-голямо от планираното от компаниите, след което тенденцията се обърна. Тази година успяха ли компаниите реално да направят планираните увеличения?
С всяка изминала година в условията икономическа и финансова криза очакванията на компаниите стават все по-реалистични, т.е не се планират по-големи увеличения от тези, които могат да бъдат изпълнени. В този смисъл – да, в по-голямата си част увеличенията, макар и минимални, бяха изпълнени.
В кои индустрии се забелязва положително раздвижване по отношение на заплатите и в кои не е толкова добра картината?
Очаквано в това отношение е възходът на компаниите в информационни технологии. Това е тенденция, която продължава и се очаква да се запази и в бъдеще. Основна предпоставка за това е високото търсене на специфични висококвалифицирани експерти в тази индустрия. Наблюдава се и една изненадваща тенденция – за разлика от последните няколко години, когато компаниите във фармацевтичната индустрия реализираха по-високи увеличения в сравнение с останалите компании на пазара, то през 2013 увеличенията са сравними с тези на пазара.
Отчитате ли в проучването дали ако има увеличение на възнагражденията, то е за всички в компанията, или не?
За 80% от компаниите увеличения се предвиждат за всички хора в организацията, в останалите 20% - само за определени служители. В случаите, когато само за определени служители се предвиждат увеличения, факторите, които влияят върху това са три: добро представяне, текущи заплати (по-ниски от съответното ниво в компанията) и високо пазарно търсене.
Продължава ли тенденцията компаниите да се преструктурират с цел оптимизация - да се освобождават хора и да се назначават нови на по-ниски заплати?
Да, продължава и това е един от малкото възможни механизми работодателите фактически да не намаляват заплати в условията на ограничени бюджети за възнаграждение.
Запазиха ли компаниите бонусите и промениха ли критериите за тях?
Фактически критерият за получаване на бонуси е един и той остава непроменен – изпълнение на поставени цели. Всяка компания има различна база за тяхното определяне, която може да бъде изпълнение от страна на служителя; изпълнение от страна на отдела; изпълнение от страна на компанията като цяло. Като цяло в случай на изпълнение на предварително поставените цели, бонусите се запазиха – да. Ако през 2012 за мениджърите бонусите бяха около 12% от общото възнаграждение, то през 2013 те са 15%. Ако за специалистите през 2012 бонусите бяха малко под 9% от общото възнаграждение, през 2013 те са 10%.
По-оптимистични ли са компаниите за 2014? Какво планират за следващата година?
Прогнозите за промяна на заплатите за следващата година са за средно увеличение от 3-4%. Тенденцията от 2008 насам е да се предвиждат такива увеличения, които да покриват очакваната инфлация. Това се случва и в момента. Преди 2008 ситуацията беше малко по-различна – тогава се предвиждаха увеличения, които реално се надхвърляха през следващата година, докато в последните няколко години работодателите са по-реалистично ориентирани.