Границата между реклама, ПР и директен маркетинг все повече се размива
През 2015 ще видим повече интегрирани кампании, а набиращата смелост у рекламодателите ще се запази, прогнозира Николай Неделчев, председател на Българската асоциация на ПР агенциите
Николай Неделчев, председател на Българската асоциация на ПР агенциите
През 2014 рекламодателите бяха по-смели и започнаха да инвестират средства в нови и по-различни маркетингови канали. От друга страна, потребителите стават все по-взискателни към съдържанието, което им се предлага в различните канали. Според Николай Неделчев, председател на Българската асоциация на ПР агенциите, границата между реклама, ПР и директен маркетинг все повече се размива и възможността да се интегрират успешно различните канали ще бъде основно предизвикателство за маркетинговите специалисти. През 2015 предстои да видим повече интегрирани кампании с интересно и релевантно за потребителите съдържание.
Какво още да очакваме през тази година и ще се отрази ли промяна в правилата на Facebook на медийния и рекламен пазар? Вижте какво коментира Николай Неделчев пред Economy.bg:
Каква беше 2014 за ПР бизнеса?
Г-н Неделчев, каква беше 2014 за ПР бизнеса? 2014 беше една доста динамична година. Година, в която се забелязва, че клиентите стават по-смели и започват да инвестират средства в нови и по-различни маркетингови канали. Също така забелязваме, че от година на година потребителите стават все по-взискателни към съдържанието, което им се предлага в различните канали. Това налага нови изисквания към компетенциите на ПР бизнеса. Някои от тях са възможността да се интегрират безпроблемно различните канали и съдържанието, което се създава от агенциите да създаде на потребителите пълнокръвно изживяване. Границата между реклама, ПР и директен маркетинг още повече се размива и това налага агенциите да познават тези канали и способи и да ги комбинират по един нов и по-ефективен начин. 2014 беше една по-добра и по-динамична година от 2013. Очакванията ми за 2015 са тази тенденция да продължи.
Какви са очакванията за 2015?
Какви са прогнозите за 2015? Ако мога да го кажа с едно изречение, съдържанието ще бъде „крал“. Повече интегрирани кампании и кампании с интересно и релевантно за потребителите съдържание. Според мен набиращата смелост у рекламодателите ще се запази като тенденция, част от комуникационните бюджети ще бъдат вложение в създаване на съдържание за марките, които рекламодателите притежават. Ще бъде една доста по-интересна от комуникационна точка година и по-динамична.
Какви компетенции ще стават все по-важни за маркетинговите специалисти? Най-важната компетенция за ще бъде възможността да разказват истории. На второ място е споделянето на истории, т.е. да намерят адекватните канали, по които тези истории да стигнат до потребителите. И третата компетенция е възможността да интегрират различните канали по гладък и незабележим начин. Потребителите не трябва да се интересуват дали това е реклама или ПР, а да получават едно интересно послание през различни контактни точки.
Как промяната в правилата на Facebook ще повлияе на маркетинговите стратегии?
С промяната на правилата на Facebook за рекламодателите става все по-трудно да са видими в социалната мрежа, ако не плащат. Как това се отразява на медийния и рекламен пазар? Да, това неминуемо ще повлияе върху начина, по който ще се позиционират марките. Но това отново засилва изискването да създаваш интересно съдържание, което да е значимо за потребителите. Има много корпоративни страници във Facebook, за които най-важно е там да присъства марката, но невинаги тя взаимодейства по полезен и интересен начин с потребителите. Според мен промяната на играта във Facebook ще изостри изискването към маркетинговите специалисти да създават по-интересно съдържание, което да накара потребителите да взаимодействат с корпоративните страници. Да, ще трябва да се плаща, но когато една реклама е безинтересна, въпреки че си платил тя да бъде в праймтайма, не е сигурно, че хората ще я възприемат и взаимодействието с макарата ще бъде ефективно. Както има реклами, които не са в праймтайм, но поради факта, че са интересни и са направени по един забележим начин, кара хората да ги гледат и споделят. Това просто ще постави малко по-високо бариерата към маркетинговите специалисти, за да ги накара да правят още по-интересни кампании във Facebook и да създават съдържание, което да бъде по-полезно и релевантно за потребителите.
Ще се променят ли маркетинговите стратегии? Рекламните пари ходят в рекламите, които са ефективни – това е основният принцип. Неслучайно все още голяма част от нашия пазар, а и този в региона, е пазар доминиран от телевизията. Това е обяснимо, защото цената за достигане на един контакт е най-ниска спрямо останалите медии. Каквото и да направи Facebook, ако цената за достигане на един контакт не е достатъчно изгодна за рекламодатели и агенции, то това ще доведе до отлив от Facebook. Аз мисля, че са си направили сметката, а и тепърва предстои да видим какво ще се случи след въвеждането на новите алгоритми през 2015. Не мога да прогнозирам със сигурност, но мисля, че дори и да има някакъв такъв синдром, Facebook са добре подготвени маркетингово и биха коригирали това при евентуален отлив от медията.
България вече е сред държавите в ЕС с най-облекчени правила за задължителен финансов одит – Пламен Донев, член на УС на Института на дипломираните експерт-счетоводители в България