Ивет Маджарова e маркетинг мениджър на българската технологична компания StorPool. Завършила е магистратура по маркетинг, а преди това изучава предприемачество в Университета за национално и световно стопанство.
Ивет има близо 6 години опит в сферата на маркетинга и брандинга в ИТ сферата.
Срещнахме се с нея, за да ни разкаже повече за професията си. Какви са основните отговорности, какви умения и качества са нужни, за да си добър маркетинг мениджър на ИТ компания и кои са най-големите заблуди за професията.
Какво е да работиш като маркетинг мениджър на StorPool?
Началото на кариерата Започнах първата си работа още в края на първи курс. Имах свободно време и желание да правя нещо смислено и интересно, което да ме обогати и да ме научи на нови неща. Така започнах почасова работа във фирма за връщане на данъци като Customer Support Representative. Винаги съм била инициативна, виждах неща, които могат да се подобрят и давах много идеи. След 6 месеца ми предложиха да се занимавам с маркетинг, а около година по-късно станах маркетинг мениджър на компанията. Смятам, че това беше правилно решение и до голяма степен предопредели бъдещата ми кариера.
С течение на времето се преориентирах към маркетинг и брандинг в ИТ сферата, което е и моята най-силна страна. И така вече повече от 6 години. От април 2017 съм маркетинг мениджър на StorPool.
Какви са основните отговорности на тази позиция? Маркетингът е доста всеобхватна сфера. Той е лицето на всяка компания. Нивото на което работи маркетингът предопределя до голяма степен успехът на бранда. Отговорностите са множество - от създаване на рекламни кампании, съдържание, lead и demand generation, позициониране на бранда, кампании обвързани с продажбите и много други.
Отговорностите на маркетинг мениджъра в StorPool са много различни, тъй като при нас нещата са много динамични. Ние имаме доста голяма конкуренция и то от световни гиганти като компании от ранга на Dell. Така че непрекъснато се налага да бъдеш креативен, проактивен и да измисляш нови и интересни неща.
Как типично протича един работен ден? Динамично и различно. Обикновено започва със сутрешно кафе и разговор с някой колега, следвано от първа проверка на пощата. Комуникирам с доста хора и движа много неща едновременно. Пощата е с мен 24/7. Отделям време за стратегическите неща - планинг, измерване на KPIs и резултати. Имаме вътрешни срещи на бизнес екипа. От съществено значение за мен е колаборацията между маркетинг хората и техническия екип. Няма как да правиш успешен маркетинг, ако не разбираш или не познаваш продукта/услугата, която предлагаш. Затова в маркетинга на ИТ компаниите най-важна е комуникацията и съвместната работа с техническите хора.
Какви умения и качества са необходими за тази професия? Креативност, интелигентност, аналитично мислене, психология, интуиция и много други. Трябва да си много гъвкав, да умееш да работиш под стрес. Да работиш с цели и не само да ги постигаш, а и да си поставяш все по-високи и по-високи такива.
Специално в ИТ сферата е много важно да можеш да намираш подход към всеки човек. Трябва също така да можеш да се поставиш на мястото на потенциалния клиент, да идентифицираш правилно buyers’s persona-та и да разбереш как тя прави своя избор, какво я вълнува и интересува.
Едно от най-важните качества е визионерското мислене - да предчувстваш промяната и да я предвидиш преди конкурентите ти. Да си осигуриш предимство пред тях.
Как поддържаш знанията и квалификацията си? Ако кажем, че ИТ сферата е най-бързоразвиващата се сфера, то маркетингът е втората след нея. Когато работиш в ИТ компания, ти се налага много бързо да научаваш нови неща и да си в темп с иновациите.
Следя какво правят най-големите компании в IТ сферата. Гледам уебинари, чета статии на успелите хора в сферата и книги на тема психология и продажби. Гледам доста видеа, следя инфлуенсъри, ходя по обучения. Най-ценното за мен е да имаш възможност да посетиш международните конференции в областта. Усещането да си зададеш лично въпросите, да се запознаеш и да говориш с хора от Google, Facebook, Twitter е страхотно.
Какви са възможностите за развитие? Ако трябва да споделя за развитието в StorPool, компанията предлага много добри възможности за развитие. Имаш възможност да развиваш маркетинг на глобален пазар. Да се бориш с гиганти в ИТ бранша с милиардни бюджети като Dell. Развиваш се всеки ден, защото просто конкуренцията ти налага непрекъснато да измисляш нещо все по-креативно и по-креативно. Запознаваш се с много хора, срещаш други професионалисти в твоята област и научаваш нови неща от тях.
Иначе професията на маркетинг мениджъра има множество опции за развитие. Можеш да се специализираш в конкретна сфера, например аз избрах ИТ. Можеш да се фокусираш в digital маркетинг, можеш да станеш Lead generation експерт, или да се насочиш към по-стратегическите неща.
Кои са най-големите заблуди за тази професия? Бих отличила три основни. Първата е, че маркетинг отделът само пуска постове в социалните мрежи и прави презентации. Чувала съм го от доста големи компании. Истината е, че нещата са много по-комплексни и това е само една малка част от цялата работа.
Втората заблуда е, че можеш да изкараш един курс по основи на маркетинга и да станеш топ експерт, който прави маркетинг на абсолютно всичко. Това е невъзможно. Необходими са години опит и практика, за да можеш да кажеш, че вече си експерт. Като и дори тогава, винаги има какво ново да научиш.
Третата заблуда, която съм чувала, е, че ако ти разбираш от маркетинг, може да правиш маркетинг на абсолютно всеки продукт и всяка компания. Това не е така. Ако ти си бил в FMCG сектора, ще ти бъде много трудно да работиш в ИТ компания и да се препозиционираш.
Затова моят съвет към всички хора, които са се насочили към тази професия, е да се профилират тясно, да изберат една сфера и да развиват умения и качества в нея, ако искат да имат успех в дългосрочен план.
Какви са хобитата ти и какво обичаш да правиш след края на работния ден? Обичам да съм навън, тъй като работата на бюро по цял ден е доста изтощаваща. Като цяло обичам да пътувам, почитател съм на хубавото вино и винените дегустации, занимавам се с екстремни неща и се радвам на семейството си. От около две години имам и още едно по-специфично хоби – ходя на курсове по първа помощ и смятам, че това са едни безценни умения, които могат да ти помогнат в различни ситуации.
Едва 1/3 от финансовите лидери вярват, че наборът им от софтуер и технологии е в крак с нуждите им и ще може да поддържа бъдещ растеж. отчита доклад на Payhawk
Австрийските инвестиции в България са около 5 млрд. евро, притежавате специализирано ноу-хау, което се оценява от австрийските компании – Герд Бомер, регионален мениджър за Югоизточна Европа и Централна Азия в Австрийската стопанска камара,пред Economy.bg