събота, 20 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2876 прочитания

    Япония отпуска безплатно Avigan на 20 страни, сред които и България

    Според клиничните изпитания в Китай противогрипното лекраство е ефективно при лечение на коронавирус, Япония продължава тестовете
    07 април 2020, 14:46 a+ a- a

    Япония планира да даде безплатно на 20 страни, сред които и България, противогрипното лекарство Avigan, известно още като Favipiravir, за да го използват за лекуване на пациенти, заразени с новия коронавирус.

    Това обяви японският министър на външните работи Тошимицу Мотеги, цитиран от националната информационна агенция Киодо.

    Avigan е разработка на японската компания Fujifilm Toyama Chemical. Лекарството е одобрено за употреба против грип в Япония през 2014. 

    През февруари китайските медии съобщиха, че са започнали клинични тестове на лекарството сред 340 пациента в Ухан и Шендженза като потенциално ефективно при лечение на COVID-19. И резултатите са обещаващи, обявиха от Центъра по биотехнологии към Министерството на науката и техниката на Китай. Първите изследвания показват, че лекарството дава ефект при пациенти, заразени с вируса, по-специално при такива, които имат леки симптоми.

    В момента лекарството преминава клинични тестове в Япония. На 31 март от Fujifilm Toyama Chemical обявиха, че са преминали към трета фаза в тестването на лекарствения продукт.

    Освен България, сред 20-те държави, които ще го получат, са Чехия, Индонезия, Иран, Мианма, Саудитска Арабия и Турция. Още 30 страни проявяват интерес към лекарството.

    Японското правителство планира да утрои запасите си от Avigan спрямо сегашното им равнище, за да го използва за лечение на 2 милиона заразени с новия коронавирус.

    В началото на март Fujifilm вече започна да увеличава производството на Avigan и сега планира да го ускори допълнително, като си сътрудничество с вътрешни и външни партньори в отговор на нуждите на японското правителство и другите страни.

    В момента текат тестове на множество лекарствени средства за лечение на COVID-19, както и много други са в процес на разработка, но все още няма официално одобрен медикамент или създадено антивирусно средство за справяне с новия коронавирус.

    Големи надежди се залагат на лекарството против малария хидроксихлорохин, прилагано самостоятелно или в комбинация с азитромицин, но клиничните изпитания продължават.

    Друго лекарство, което в момента се тества при лечение на заразени с COVID-19, и дава обещаващи резултати, е Remdesivir. Медикаментът е разработка на американската биотехнологична компания Gilead Sciences и се прилага за лечение на инфекциозни заболявания като ебола и SARS.

    За момента не съществува и ваксина срещу коронавирус, но учените по цял свят продължават да работят по въпроса. Счита се, че създаването на ваксина ще отнеме между 12-18 месеца.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 ден
    JPMorgan: Не разчитайте на увеличаване на биткойна след разполовяването
    Банката прогнозира спад в стойността на най-голямата криптовалута в света
    преди 1 ден
    СЗО даде ново име на Covid и други респираторни вируси
    Международната агенция актуализира терминологията, която препоръчва за описание на респираторни инфекции
    преди 2 дни
    В София започна Serp Conf. 2024 International
    Вторият ден на конференцията, 19 април, е с акцент върху електронната търговия
    преди 2 дни
    Марк Рюте: Ще съдействаме и пред Австрия за пълноправното ви членство
    Неприемливо е да не сте членове на Шенген и по сухопътни граници, заяви министър-председателят на Нидерландия
    преди 2 дни
    BILLA България стартира своята лятна програма за ученици от цялата страна
    Всички желаещи могат да кандидатстват онлайн в новия кариерен сайт на компанията
    18 април 2024, 08:29
    Китайската икономика с по-висок от очакваното ръст
    Подпомогната от промишленото производство