сряда, 17 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    6294 прочитания

    Какво се случи на пазара на недвижимите имоти през 2011 година?

    Вижте равносметката на водещи компании за недвижими имоти у нас
    20 декември 2011, 16:21 a+ a- a

    Пазарът на недвижими имоти през 2011 година се задържа относително стабилен, смятат управителите на големите компании за недвижими имоти в България. Цените паднаха. Масово търсените и купувани жилища бяха на цени около 50 000 евро в София, добавят експертите.  В същото време намаля интересът към офис и промишлените площи. Наемите в този сектор паднаха драстично. За сметка на това най-активен през 2011 година беше пазарът на земеделска земя. Също така една немалка част от градското население се ориентира към закупуване на къщи в селски райони, казват още експертите. Най-активните купувачи през настоящата година бяха младите семейства отчитат всички големи агенции за недвижими имоти. Какво още разказаха те за пазара на недвижимите имоти в България пред Human Capital прочетете в коментарите им по-долу.

    С бюджета за луксозен апартамент през 2011 година можеше да се купи къща
    Весела Илиева,
    изпълнителен директор
    на Unique Estates
     
    В момента има по-голям избор на луксозни имоти, като има възможност да се договори и една много по-добра пазарна цена, за разлика отпреди година например. Клиентите също се поуспокоиха и искат да се възползват от новата ситуация. Ако до този момент клиентът е търсил луксозен апартамент, сега вече смята, че за същия бюджет може да си купи къща.  Към момента сделки се сключват предимно за имоти в София и Варна. Най-предпочитани са големите апартаменти с 3 спални и над 200 кв.м. застроена площ., както и къщи с 3-4 спални, като едно от изискванията на клиентите е дворът да е достатъчно голям.  Основно търсенето е ориентирано към къщи за около 400 хил. – 600 хил. евро и на големи апартаменти на цени между 200 хил. и 350 хил. евро. Най-важният критерий и за нас, и за купувачите остава престижът на локацията.  Ако говорим за София, това са къщите и апартаментите в "Докторска градина", Бояна, Драгалевци. Разбира се, след това идват пространство, качеството, гледката, професионалният дизайн на екстериора и интериора, наличието на паркомясто, поддръжката на имота, съседите, заобикалящата среда и инфраструктурата на района.  Основните купувачи остават българи, живеещи и работещи в България. 
     

    Често клиентите се отказваха от покупка заради лошата икономическа ситуация

    Деница Георгиева,
    HR и PR на „Явлена”
     
    През 2011 година се търсеха основно имоти за жилищни нужди и то предимно в нискоценовия сектор. Малко бяха купувачите, които сключиха сделки с инвестиционна или спекулативна цел. Въпреки че кредитирането от страна на банките бе по-отворено от предните 2 години, все пак за купувачите не бе лесно да получат ипотечен кредит, т.к. трябваше да отговорят на много условия от страна на финансиращите институции. Поради това, както и във връзка с неналичието на достатъчно свободни лични средства, които да покрият по-голямо самоучастие при закупуването на имот, масовият ценови диапазон на търсене на купувачите бе в рамките на 30 000 – 55 000 евро за София. Към края на годината се забеляза зачестяване на случаите, при които клиенти, които са получили одобрение за финансиране, се отказват от покупка поради влошената икономическа ситуация. Най-активните клиенти през 2011 г. бяха семейства, имащи нужда от закупуване на собствено жилище.
     
    Над 80% от сделките с имоти се сключваха за сумата до 50 000 евро

    Георги Павлов,
    изпълнителен директор
    на „Адрес” 
     
    Купувачите, които бяха активни през 2011 г., бяха преди всичко практични. Въпреки че, започваха търсенето си с новопостроени имоти, те гледаха особено прагматично и купуваха не просто вид строителство, а целия продукт. Затова, макар и жилищата в тухлени сгради да бяха по-атрактивни за тях, в процеса на търсене предимствата на панелните сгради обикновено вземаха превес в избора. Везните се накланяха в полза на панелните имоти поради характеристики като по-добре устроени и комуникативни места, по-добра заселеност и по-ниски разходи за общи части. Новопостроените малки жилищни кооперации на комуникативни и същевременно тихи места също предизвикваха интереса на купувачите.  Над 80% от сделките с имоти се сключваха за сумата до 50 000 евро. Имаше и сделки за жилища над 100 000 евро. Отстъпките вече не властваха така на пазара на имоти, както година по-рано. Въпреки това в 37% от случаите се наблюдаваше движение в цената надолу с до 5000 евро. Инвеститорите промениха своите стратегии. Те гледаха с по-предпазлив поглед и се стремяха към възможно най-безрискови сделки. Търсеха се добри локации и неголеми площи – до 5000 кв.м разгъната застроена площ.
     

    Най-активните купувачи бяха младите семейства

    Добромир Ганев,
    директор на „Форос” 
     
    През изминалата година безспорно двата най-активни сегмента от пазара бяха тези на земеделските земи и на жилища. Както и преди, най-търсени бяха двустайните и тристайните апартаменти. Интересът беше фокусиран предимно върху тухленото строителство – ново и старо, като последното е особено предпочитано заради добрата си функционалност. Повишен интерес имаше и към новоизградените жилища в периода около 2000 година. В големите градове на страната, най-вече София, Варна, се забеляза повишен интерес към закупуване на парцели във вилните зони с цел построяване на къща за постоянно живеене.  Най-активни през годината бяха младите семейства на възраст между 27 и 33 години. Търсене имаше от страна и на хора в предпенсионна и пенсионна възраст, които трансформират жилищните си нужди в по-малки апартаменти или в къщи в села около големите градове. Около 94% от всички търсения на жилища са с цел собствено ползване, а едва 6% с цел инвестиция.
     

    Намаля интереса към офис помещенията

    Оник Латифян,
    изпълнителен директор
    на Century 21
     
    През 2011г. като цяло за покупка и наемане се търсеха двустайни и тристайни жилища, по-рядко търговски помещения. Намаля и интересът към офис помещенията и парцелите за сметка на нарастващото им предлагане. Наблюдаваше се и търсене на по-скъпи и луксозни къщи, нарасна и интересът към затворените жилищни комплекси. Най-общо можем да разделим клиентите на два типа: предимно млади хора или семейства, търсещи своето първо жилище и хора, купуващи имоти с цел инвестиция или отдаване под наем.
     

    Най-активен беше пазарът на земеделска земя

    Полина Стойкова,
    оперативен директор
    на Bulgarian Properties 
     
    Тази година мина под знака на интереса към закупуване на евтини имоти, които хората се чувстват по-уверени, че могат да си позволят. Това ще рече - апартаменти в София до 50 000 евро, ваканционни апартаменти по морето и в Банско между 20 000 и 40 000 евро, селски къщи - основно на цени между 15 000 и 20 000 евро, но за къщи в много добро състояние и готови за живеене. Най-голям дял от продажбите на жилища през 2011 г. заемат апартаментите в София, като през втората половина на годината имаше оживление и в другите областни градове в страната, а другата основна категория са апартаментите по Южното Черноморие. Ако се добавят и нежилищни имоти, можем да кажем, че най-активен беше пазарът на земеделска земя.  Апартаментите в София и другите големи градове се купуват основно от български купувачи с цел постоянно живеене. Те са основно млади семейства, които купуват първия си дом или семейства, които искат да сменят настоящото си жилище с по-голямо или жилище от по-висок клас. Относно ваканционните апартаменти - основните купувачи при тях са руснаци и те купуват с идеята да прекарват ваканциите си в него, а някаква част от тях имат намерение и да отдават под наем на туристи. 

    Накъде ще поемат цените на имотите през 2012 година, очаквайте в Human Capital.
     
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 8 часа
    ЕК пуска 35 500 безплатни билета за 18-годишните, за да обиколят Европа
    Кандидатстването започва днес и ще приключи на 30 април
    преди 10 часа
    В София ще се състои кръгла маса за електронната търговия в ЕС
    „Бъдещето на електронната търговия в Европейския съюз“ ще се проведе на 29 април
    преди 10 часа
    Двуцифрен ръст в ползването на услугата Executive Search у нас през 2023 спрямо 2020 
    Транспорт и логистика е секторът с най-голям ръст в ползването на директното търсене за мениджърски позиции, според анализа на БЕСА
    преди 12 часа
    БАКБ придобива Токуда банк
    Очаква се регулаторно одобрение на сделката
    преди 15 часа
    България в ЕС: Повече инвестиции и по-високи доходи
    Износът на стоки от България в ЕС достига 31 млрд. евро през 2022, отчита доклад на ИПИ