събота, 23 септември 2023   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1077 прочитания

    Прогноза: Коуъркинг пространствата ще стават все по-важна част от големите бизнес центрове

    Споделените офиси в София надминаха 55 000 кв.м, показва проучване на Cushman & Wakefield Forton
    08 март 2022, 11:40 a+ a- a

    Двама от трима нови наематели в София се интересуват от гъвкави офис решения, показват данните на консултантската компания Cushman&Wakefield Forton. Все по-често навлизащи на пазара или разширяващи се компании искат наеманите от тях площи да включват и коуъркинг елемент, който обезпечава бъдещия им растеж. Очакванията са с налагането на хибридния модел, който включва работа от различни места, търсенето на гъвкави офис решения от страна на бизнеса да нараства.

    „В условията на пандемия офис пазарите в глобален план минаха през сериозни трансформации. Една от тях е новата позиция на споделените офис площи. От алтернативни работни пространства за хора със свободни професии и прохождащи компании, те еволюираха до съществен елемент в микса на самите офис сгради. Моята прогноза е, че коуъркинг пространствата ще стават все по-важна част от големите бизнес центрове“, коментира Йордан Кръстев, мениджър „Офис площи“ в Cushman&Wakefield Forton.

    Статистиката на Cushman&Wakefield Forton показва, че към началото на 2022 в София оперират 45 580 кв.м споделени работни площи. През април се очаква да отворят още 2500 кв.м с 250 работни места в проекта MyFlex, разположен в Мегапарк. Инвеститор е Lion’s Head Investments, а оператор на площите ще е Cushman&Wakefield Forton.

    Около 75% от наличните към началото на годината пространства са разположени извън централните райони на София – в офис зоните по протежение на големите булеварди и в покрайнините. Нерядко оператори на споделени работни пространства стават наематели в големи бизнес центрове на тези локации или самите офис сгради вмъкват подобни решения в микса си от площи.

    “За тях това има голяма добавена стойност, защото им позволява да са гъвкави, когато наемателите търсят възможност за разрастване. Също така им позволява да привличат по-малки екипи от професионалисти, които на този етап нямат време и ресурс за оборудване на самостоятелен офис, но виждат перспектива за бърз растеж. В допълнение, самите наематели все по-често търсят среда и цялостна услуга, не просто квадратни метри“, коментира Красимир Петров, асет и пропърти мениджър в Cushman&Wakefield Forton.

    Данните на компанията за управление на споделени работни пространства OfficeRnD също показват, че 84% от предлаганите от техните клиенти площи са обслужвани офиси (private offices). От общите наличности 12% са запазени работни места (dedicated desk), а 4% са такива за свободно ползване (hot desk). По отношение на заетостта от компанията коментират, че обслужваните офиси са предпочитани от наемателите по главните булеварди, докато в централните райони са по-търсени индивидуалните работни места. Показателят се измерва на базата на броя на заетите работни дни през месеца. Според него обслужваните офиси в покрайнините на София и по големите булеварди се радват съответно на 73% и 63% заетост в месеца, докато тези в център и широк център – на 48% и 30%. И обратно – индивидуалните работни места държат най-висока заетост в централните зони на града.

    Тези данни кореспондират с наблюденията на Cushman&Wakefield Forton, според които споделени работни площи извън центъра търсят основно технологични компании. Тяхното търсене обикновено е за по-големи екипи, с възможност за разрастване и с изискване за повече паркоместа, които коуъркинг операторите в центъра не могат да осигурят. И обратно – централните райони са предпочитани от малки консултантски компании, маркетинг и рекламни агенции, както и от хора със свободни професии.

    Сегментирането на пазара на споделени офис площи е глобална тенденция, тъй като този пазар навлиза в по-зрял етап и нуждите на клиентите стават все по-разнообразни. В отговор на това е и налагането на proworking модела, който предлага всички стандартни услуги и социално преживяване на coworking площите, но в по-близка до традиционния офис среда от висок клас. Наемателите получават изцяло оборудван офис, места за срещи, заедно с пълен набор услуги, като фокуса остава върху подсигуряване на комфортна офис среда и ниски шумови нива. Някои наблюдатели описват proworking площите като по-корпоративна версия на гъвкавите работни пространства. По тази причина този модел навлиза основно в офис сградите, тъй като по-добре се вписва в общата среда.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 ден
    Банката на Англия остави лихвите непроменени
    Намалена е прогнозата за икономически ръст за третото тримесечие
    преди 1 ден
    Plan A привлече 27 млн. долара финансиране
    С набраните средства софтуерната компания планира да удвои броя на служителите си до над 240 и да разшири присъствието си на пазара в Европа
    преди 1 ден
    Според Тегмарк технологията за AI не бива да е с отворен код
    Ученият, който стои зад писмото, призоваващо за пауза в разработването на мощни системи за AI, заяви, че писмото му е имало по-голям ефект от очаквания
    преди 1 ден
    Започнаха реални действия за строителството на Дунав мост 3
    В началото на 2024 се очаква да стане ясно дали проектът за втори мост Русе-Гюргево е одобрен за финансиране
    преди 1 ден
    България получи 80 640 дози от новата ваксина срещу COVID-19
    Прилагането им ще стартира от следващата седмица