петък, 13 септември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1347 прочитания

    Проучване: Завърналите се в офисите служители са по-малко от очакванията на бизнеса у нас

    Прогнозите са до средата на 2023 да има баланс на работещи дистанционно и от офиса, сочи доклад на Cushman & Wakefield Forton
    27 октомври 2022, 14:18 a+ a- a

    Сн: Economy.bg

    Засилен интерес към споделените офис пространства се наблюдава през третото тримесечие от годината. Общото предлагане в този сегмент вече надминава 50 000 кв. м в София и се очаква да продължи да расте, показват данните за трето тримесечие на консултантската компания за бизнес имоти Cushman & Wakefield Forton. Причината е в стремежа на наемателите да намерят по-гъвкави решения за служителите си в режим на хибриден модел на работа.

    “Гъвкавите офис решения вече са в полезрението не само на хора със свободни професии и малки екипи от професионалисти. За много компании наличието на споделени офиси в сградата, където работят, вече е сериозно предимство, тъй като им позволява по-голяма свобода на действие в зависимост от развитието на бизнеса им“, коментира Йордан Кръстев, мениджър “Офис площи” в Cushman & Wakefield Forton.

    Според него за по-малки екипи обслужваните офиси също са работещ вариант, тъй като им спестяват редица проблеми, свързани с оборудването и поддръжката на една работна площ. В същото време разполагат с всички удобства, които предлага и стандартният офис.

    Като цяло, на офис пазара в София наемната активност се запазва без особена промяна спрямо нивата от предходните години. През деветмесечието отдадените площи достигат 110 646 кв. м. Подновяванията на договори и преместванията на наематели остават основният двигател на сделките, докато разширенията на площи формират едва около 11% от общия обем. Нетното усвояване остава положително от януари до момента и се равнява на малко над 20 000 кв. м.

    Наблюденията на Cushman&Wakefield Forton за нагласите сред наемателите показват, че към началото на есента делът на завърналите се постоянно в офисите служители остава по-малък от очакванията на мениджърите на компаниите. Очакванията са, че до средата на 2023 г. ще се постигне здравословен баланс на хората, работещи дистанционно и тези от офиса.

    Макар и в по-малки обеми, наемният пазар на офис площи за момента показва относителен баланс между търсене и предлагане. През третото тримесечие на 2022 г. бяха завършени само две малки офис сгради с обща отдаваема площ около 7000 кв. м. Това задържа стабилен дела на незаетите площи в столицата – 16.6% при 16.7% през предходния период.

    Площите в строеж продължават да намаляват заради липсата на започнати нови офис сгради. Към септември в процес на изграждане в София са 167 300 кв. м – най-ниското ниво на офис строителство за последните 5 години.

    „Ограниченото търсене на офиси под наем и наличието на свободни площи не благоприятстват започването на големи нови проекти. Някои сгради в строеж също се отлагат във времето, което за момента поддържа относително устойчив баланс на пазара”, допълни Йордан Кръстев.

    Бавното възстановяване на търсенето задържа наемните нива на първокласните офиси в София стабилни за пореден тримесечен период - 15 евро/кв. м в централната част на града и 12-14 евро/кв. м по протежение на главните булеварди.

    Таксите за поддръжка и обслужване също остават без промяна - 2.75 - 4 евро/кв. м.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 9 часа
    За втори път тази година: ЕЦБ понижи водещата си лихва
    Депозитната лихва е намалена с 25 базисни пункта
    преди 10 часа
    София Тех Парк вече е част от Google for Startups
    В програмата могат да кандидатстват стартъпи, част от SEEIP, основани в последните 5 години
    преди 12 часа
    Проучване: Ръст на проблемите кредити в ЦИЕ очакват банкери
    В България бакерите са по-скоро оптимисти и не виждат да се задава увеличение на проблемните кредити, сочи доклад на EY
    преди 12 часа
    Близо $4 млрд. е достигнал стокообменът между България и Китай за 2023 г.
    Само за първите 5 месеца на 2024 г. търговският оборот между страните е близо $1,5 млрд.
    преди 13 часа
    Над 15% ръст на проходите от нощувки у нас през юли
    НСИ отчита лек ръст на чуждестранните граждани, за сметка на българите