събота, 27 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2957 прочитания

    Честото използване на алуминиево фолио при готвене носи рискове

    Част от метала попада в храната ни
    14 ноември 2018, 12:41 a+ a- a

    Алуминият е един от най-разпространените елементи в земната кора, но основно попада в нашия организъм чрез храната ни. Различни алуминиеви съединения се използват като консерванти, в козметиката и в лекарствата. Елементът присъства и по естествен път в храни и питейна вода.

    Според проучванe, публикувано в International Journal of Electrochemical Science, при използване на домакинско алуминиево фолио част от метала попада в храната ни.

    Екипът изследва количеството алуминий в различни видове месо – телешко, биволско, овнешко, пилешко и пуешко, след приготвянето им завити в алуминиево фолио на фурна, загратя до три различни температури за различни интервали от време (150 °C за 60 минути, 200 °C за 40 минути и 250 °C за 20 минути). Вследствие на готвенето концентрацията на алуминий в червеното месо е повишена с между 89% и 378%, а в пилешкото – с между 76% и 215%, откриват учените. Най-малко е повишението при храната, сготвена за 60 минути на 150°C, най-високо – при готвене за 20 минути на 250°C. 

    Освен температурата на приготвяне фактори, оказващи влияние, са: съдържанието на мазнини в храната, нейната киселинност и присъствието на други съставки. 

    Според друго проучване при готвенето на телешко в алуминиево фолио в рамките на от 1 до 3 часа, концентрацията на алуминий в храната е нараснала с от 59.83 до 220.20 mg/kg.

    Друго изследване пък показва, че при пиене на комбинация от ябълков сок и минерална вода от алуминиево шише, може да се достигне до 86,6% от допустимия прием за седмица. Пиенето на чай от алуминиев термос от 15-килограмово дете може да надхвърли допустимия прием (145%). 

    Високият прием на алуминий се свързва с нежелани ефекти върху здравето. Европейската агенция по безопасност на храните посочва, че е допустимо на седмица човек да приема 1 милиграм на килограм от своето тегло. Това означава, че човек, тежащ 70 килограма, може да консумира 70 mg алуминий на седмица, а дете, тежащо 15 кг - 15 mg, без риск за тяхното здраве.

    В рамките на Европейския съюз се препоръчва питейната вода да съдържа до 50 µg/L, а максимално допустимото количество е 200 µg/L.

    През 2013 Съветва на Европа приема резолюция за металите и сплавите, които влизат в контакт с храна. Основният принцип е преминаването на елементите в храната да бъде възможно най-ниско спрямо разумно постижимото (ALARA). 

     
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 17 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 18 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 18 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 18 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 20 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години