петък, 19 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3693 прочитания

    Отгледаха памук на Луната

    Проектът проправя път за развитието на база на спътника
    16 януари 2019, 09:12 a+ a- a

    За пръв път на Луната поникнаха растения. Те бяха отгледани в малка биосфера, проправяйки път за развитието на лунна база, на която ще могат да бъдат произвеждани храна и въздух. Снимки на първите малки зелени зародиши на памук бяха разпространени от Института за напреднали технологични проучвания към Chongqing University. Експериментът се провежда на борда на Chang'e-4. Капсулата се приземи на отдалечената страна на Луната и започна първото в света обследване на терена отблизо.

    Растения и цветя бяха отглеждани на Международната космическа станция, а китайски мисии засадиха ориз на космическата лаборатория Tiangong-2. Въпреки това до момента не бе ясно дали растения ще могат да се развият в условията на ниска гравитация на Луната. Тя е едва 17% от тази на Земята. Освен това температурите на повърхността варират между -173 и +100 градус Целзий.

    Успешното развитие на разсада ще позволи продължаването на плановете за изграждане на база на Луната, която ще се издържа сама и ще генерира кислород и храна за астронавтите.

    „Това е първият път, в който хора провеждат подобни биологични експерименти за отглеждане на растения на лунната повърхност. Обмислихме бъдещото оцеляване в Космоса. Това, което научихме за растежа на тези растения при ниска гравитация, ще ни помогне на положим основите на лунна база“, сподели ръководителят на дизайна на експеримента Ксие Генгксин.

    Малката лунна биосфера представлява кофа с диаметър 18 сантиметра, в която има въздух, вода, почва и хранителна смес за семена на картофи и цветя. Малка тръба отправя директна слънчева светлина, за да помогне на семената да се развият. Отдалечената страна на Луната получава същото количество слънчева светлина като частта, видима от Земята.

    Освен растения в биосферата има и копринени ларви. Учените се надяват, че те ще се излюпят, щом растенията започнат да отделят достатъчно кислород. На свой ред ларвите ще започнат отделянето на въглероден диоксид и ще създадат отпадъци, позволяващи на растенията да продължат да се развиват.

    Китай се надява да изпрати хора на Луната до 2030, използвайки настоящата мисия, за да положи сателити за осъществяването на комуникационни връзки в бъдеще.

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 15 часа
    В София започна Serp Conf. 2024 International
    Вторият ден на конференцията, 19 април, е с акцент върху електронната търговия
    преди 15 часа
    Марк Рюте: Ще съдействаме и пред Австрия за пълноправното ви членство
    Неприемливо е да не сте членове на Шенген и по сухопътни граници, заяви министър-председателят на Нидерландия
    преди 16 часа
    BILLA България стартира своята лятна програма за ученици от цялата страна
    Всички желаещи могат да кандидатстват онлайн в новия кариерен сайт на компанията
    преди 22 часа
    Китайската икономика с по-висок от очакваното ръст
    Подпомогната от промишленото производство
    преди 23 часа
    България и Италия имат потенциал за разширяване на икономическите връзки и увеличаване на стокообмена и инвестициите
    Президентът на Италианската република Серджо Матарела е на официално посещение в България по покана на българския държавен глава