четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3999 прочитания

    Какво е безопасното разстояние при ходене и бягане по време на COVID-19?

    Много повече от препоръчителните 1-2 метра в различни страни, твърди белгийско-холандско проучване
    10 април 2020, 22:14 a+ a- a

    Компютърна симулация: KU Leuven и TU Eindhoven

    В много страни ходенето, колоезденето и бягането са предпочитан избор във време на COVID-19. Но на какво разстояние трябва да сме един от друг, за да не се изглагаме на риск? Съвместно проучване на учени от Льовенския католически университет (KU Leuven) и  Технологичния университет в Айндховен (TU Eindhoven) дава отговор на този въпрос. Оказва се, че безопасната дистанция е много повече от препоръчваните в много страни 1-2 метра.

    Познатото правило за социално дистанциране от 1-2 метра, което много страни прилагат, е ефективно, когато стоите неподвижно на закрито или дори отвън при слаб вятър. Но когато се разхождате, бягате или карате колело, е добре да сте по-внимателни, съветват учените.

    Когато по време на бягане някой диша, киха или кашля, тези частици остават във въздуха. Човекът, който тича зад него попада на т.нар. поток и преминава през този облак от капчици.

    Изследователите стигат до това заключение с помощта на компютърна симулация на отделянето на частици слюнка от хора по време на движение (ходене и бягане) и при различни позиции (един до друг, диагонално един зад друг и директно един зад друг). Обикновено този тип моделиране се използва за подобряване на продуктивността на спортистите, тъй като задържането в един въздушен поток е много ефективно. Но когато става въпрос за COVID-19, препоръката е да се избягва този поток. Рискът от заразяване е най-голям, когато хората са непосредствено един зад друг, установяват учените.

    Резултатите от теста са показани в поредица анимирани визуализации, на които ясно се вижда облакът от капчици, оставен от човек. 

    „Хората, които кихат или кашлят, разпространяват въздушни капчици с по-голяма сила, но и хората, които просто дишат, оставят такива след себе си“, отбелязват авторите на проучването. 

    Червените точки на изображението по-горе изобразяват най-големите частици. Те създават най-голям риск от заразяване, но и падат по-бързо. „Но когато тичате през този облак, те все още могат да попаднат върху дрехите ви,“ казва професор Берт Блокен от Технологичния университет в Айндховен.

    С оглед на резултатите от проучването професор Блокен съветва, когато се движите зад някого по права линия, да спазване поне 4–5 метра дистанция, когато бягате или карате бавно велосипед, тази дистанция да е 10 метра, а ако увеличите скоростта на колоездене, да спазване дистанция от поне 20 метра.  

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 13 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 13 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 13 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място
    преди 14 часа
    ЕС с нови правила за големите фирми
    Дружествата ще трябва да следят дали стоките им не идват от места с използване на детски труд и замърсяващи природата
    преди 15 часа
    преди 18 часа