събота, 27 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2209 прочитания

    Ваксините намаляват риска от дълъг ковид

    Това показва ново проучване от Великобритания, базирано на данни от 1,24 млн, души
    03 септември 2021, 12:03 a+ a- a

    Изглежда, че при хората, които са напълно ваксинирани срещу Covid-19, има много по-малка вероятност да развият дълъг ковид, отколкото неваксинираните, дори когато се заразят с коронавирус, показва ново проучване.

    Изследването е сред най-ранните доказателства, че имунизацията значително намалява риска от продължителен ковид, дори когато настъпи пробивна инфекция. Изследователите вече бяха казали, че като предотвратяват изцяло много инфекции, ваксините ще намалят броя на случаите на дълъг ковид, но не е ясно какъв би бил рискът за хората, които са се заразили след ваксинация, пише STAT.

    „Открихме, че шансовете за поява на симптоми в продължение на 28 дни или повече при инфекция след ваксинация, намаляват приблизително наполовина с две дози ваксина“, твърдят учените, провели изследването, публикувано в списание The Lancet Infectious Diseases. „Този резултат предполага, че рискът от продължителен ковид е намален при индивиди, които са получили двойна ваксинация, като се вземе предвид вече документираният намален риск от инфекция като цяло.“

    Констатациите за дълъг ковид идват от изследвания, които разглеждат по-широко пробивните инфекции - разследвайки например кои групи хора са изложени на по-висок риск от такива. Проучването разчита на данни, предоставени от милиони възрастни в Обединеното кралство, които са използвали приложението Covid Symptom Study.

    Въпреки констатацията, че ваксинацията намалява риска от продължителен ковид, факт, който експертите посочиха като още една причина хората да си поставят ваксина, остават много въпроси относно случаите на дълъг ковид, които се случват сред хората, заразени след ваксинацията. Не е ясно дали като цяло симптомите ще изглеждат по-различно, ще бъдат по-леки или ще отшумят по-бързо от тези, които засягат хора, които не са ваксинирани.

    Дългият ковид (наричан още пост ковид синдром) е една от най-загадъчните и разочароващи характеристики на пандемията. Обикновено се определя като постоянство на комбинация от симптоми, включително умора, забравяне и болки в тялото, за продължителен период от време. Някои хора имат по-леки симптоми, може би усещането им за вкус и мирис не се е върнало напълно, но някои хора остават изтощени с месеци, неспособни да работят или да продължат нормално да жвеят живота си. Хората могат да страдат от дълъг ковид дори след лека първоначална инфекция.

    Дали ваксинацията е защитила хората от дълъг ковид, освен от тежко боледуване, е отворен и належащ въпрос, но проучванията и социологическите проучвания показват, че част от напълно ваксинираните хора страдат от трайни симптоми.

    Проучване от юли месец, проведено в Израел например установява, че от 39 напълно ваксинирани здравни работници, получили пробивни инфекции (от близо 1500 в проучването), седем (19%), са имали симптоми шест седмици по-късно. Те включват кашлица, умора, загуба на обоняние и затруднено дишане.

    Израелското проучване разглежда данните, преди варианта делта да предизвика скок в случаите. Вариантът изглежда причинява пробивни инфекции с по-високи темпове от други щамове, така че е възможно абсолютният брой хора, които имат някакъв случай на дълъг ковид, да се увеличи с огнищата, предизвикани от делта. Не е ясно обаче дали индивидуално хората, които имат пробивна инфекция, причинена от делта, са изправени пред по-висок риск от постоянни симптоми.

    Новото проучване от Обединеното кралство е проведено от декември 2020 г. до началото на юли 2021 г., което включва началото на скока в случаите от Делта вариант в страната. Проучването обаче не разграничава риска от продължителен ковид след пробивна инфекция по вариант.

    Авторите признават, че новото изследване има ограничения. Те се основават на това, че хората самоотчитат резултатите от тестовете и статуса на ваксината. Извадката от хора, които участват, включва повече жени, отколкото мъже и непропорционално малко хора от „по-бедните райони“ на страната. То също така не определя никакви различия по раса и етническа принадлежност.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 20 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 20 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 20 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 21 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 23 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години