петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1341 прочитания

    СУ е един от 8 университета, които ще приемат студени в европейската магистърска програма по HPC

    EUMaster4HPC вече е отворена за кандидатстване
    05 април 2022, 13:43 a+ a- a

    Усъвършенстването на образованието и обучението по високопроизводителни изчисления (High Performance Computing – HPC) и неговата приложимост към HPDA (High Performance Data Analytics – високопроизводителен анализ на данни) и AI е от съществено значение за укрепването на европейската HPC екосистема от световна класа. От първостепенно значение е да се гарантира цифровата трансформация и устойчивостта на икономическите сектори с висок приоритет. Липсата на образовани и квалифицирани специалисти в HPC/HPDA/AI може да попречи на Европа да създаде социално-икономическа стойност с HPC.

    HPC European Consortium Leading Education Activities (EUMaster4HPC) има за цел да разработи нова и иновативна европейска магистърска програма, фокусирана върху високоефективни решения за справяне с тези проблеми. Магистърската програма има за цел да катализира различни аспекти на HPC екосистемата и нейните приложения в различни научни и промишлени области.

    EUMaster4HPC обединява основните играчи в HPC образованието в Европа и ги мобилизира да обединят съществуващите програми в обща европейска учебна програма. Програмата използва опит от различни европейски страни и HPC общности, за да генерира европейска добавена стойност извън потенциала на всеки един университет.

    EUMaster4HPC набляга на сътрудничеството в цяла Европа с иновативни парадигми на преподаване, включително съвместно преподаване и съвместно разработване на ново съдържание, разчитащо на най-добрите специалисти в HPC образованието в Европа.

    Работодатели, изследователи, специалисти по HPC, суперкомпютърни центрове, CoEs и доставчици на технологии ще представляват работна сила за тази пилотна програма за магистри в HPC. Този пилотен проект ще осигури база за по-нататъшни национални и паневропейски образователни програми в HPC в цяла Европа, а научени уроци и материалното развитие ще ускорят навлизането на HPC в академичните среди и индустрията.

    Създаването на европейска мрежа от специалисти по HPC ще катализира трансферите и взаимната подкрепа между студенти, учители и индустриални експерти. Специален фокус върху мобилността на студенти и учители ще даде възможност на студентите бързо да придобият опит чрез стажове и излагане на европейски суперкомпютърни центрове.

    Финансирането за магистърската програма е осигурено по прохрама „Хоризонт 2020“.

    Участващите университети са:
    1. Софийски университет „Свети Климент Охридски“;
    2. Университет на Люксембург;
    3. Политехнически университет, Каталуня;
    4. Политехнически университет, Милано
    5. Университет „Фридрих-Алекзандър“, Ерланген и Нюрнберг;
    6. Сорбоната;
    7. Кралски институт KTH, Стокхолм;
    8. Università della Svizzera italiana (USI), Швейцария.

    Приетите в магистърската програма ще получават стипендия, която ще покрива таксата за обучение, разходи за живот и пътувания между различните университети, които участват в програмата.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 6 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 6 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 6 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 7 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 9 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години