Голяма част от оборудването е безвъзмездно дарение от водещи фирми в ИТ сектора
В Техническия университет – София беше открит Център по дигитални технологии и лаборатории към него. На откриването присъстваха зам.-министър председател по управление на европейските средства Атанас Пеканов, кметът на София Йорданка Фандъкова, ректорът на ТУС, проф. дн инж. Иван Кралов, проф. инж. Огнян Наков, декан на ФКСТ, както и представители на бизнеса в България.
сн: СО
В Центъра за дигитални технологии към кампус “Студентски град” ТУ - София, изграден по проект Център за върхови постижения УНИТе, годишно ще имат възможност да се обучават и специализират 3000 български и чуждестранни студенти. С площ от над 2500 кв.м. и 14 лаборатории със специализирано оборудване, изградени с помощта на бизнеса, както и лекционна зала със 140 места, библиотека и кабинети за преподаватели и изследователи, Центърът дава заявка за здраво и стабилно сътрудничество между академичната общност и бизнеса за подкрепа и развитие на ИТ талантите в университета.
Центърът е част от проекта УНИТЕ – Университет за наука, информатика и технологии в е – обществото. Голяма част от оборудването е безвъзмездно дарение от водещи фирми в ИТ сектора.
сн: Мусала Софт
Софтуерната компания Мусала Софт е партньор на Центъра, изграждайки компютърна лаборатория “Мусала”. Създадената инфраструктура подкрепя обучението на студентите в университета, както и изпълнението на различни научни и изследователски проекти.
“Изграждането на съвременна компютърна лаборатория за Технически университет - София е поредната стъпка от продължаващата вече 23 години политика на Мусала Софт да подкрепя водещите центрове за ИТ образование в България. Щастливи сме да участваме в развитието на поколения студенти, които след това стават част от успешния българския ИТ бизнес и на свой ред продължават традицията да подкрепят и мотивират следващото поколение” – сподели Станислав Овчаров, Главен оперативен директор в Мусала Софт.
По време на откриването на центъра кметът на София Йорданка Фандъкова поздрави ръководството на университета и благодари за съвместната работа и партньорството, което Столичната община и общинските дружества имат с Техническия университет и даде конкретни примери. Един от тях е партньорството между Столичния метрополитен и Техническия университет, които работят съвместно по международен проект в областта на електрониката и IT системите в столичното метро. Проектът цели енергийна ефективност и оптимизиране разхода на енергия в постояннотоковите ел. мрежи на метрото. Целта е да се осигури оптимизация на разхода на електроенергия. Проектът е „Към интелигентни хибридни мрежи, базирани на DC oптимизиране на производителността на мрежата“.
В София има вече няколко центъра за върхови постижение към отделните университети. „Това е истинската промяна и най-важната трансформация на нашия град – изграждането на екосистема, включва инфраструктура – научна, технологична, техническа ,включва университетите – учените, студентите, целия научния потенциал на града ни, включва бизнеса и институциите, и най-важното включва младите таланти, които са мотивирани да работят, да се учат и да надграждат“, посочи Фандъкова.