неделя, 28 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    518 прочитания

    Две проучвания откриха източник на антитела за алергични реакции

    Те са независими едно от друго и насочват към 2 нови терапевтични подхода за алергии
    12 февруари 2024, 16:30 a+ a- a

    Снимка: iStock

    Когато различни лаборатории в различни страни независимо една от друга стигнат до едно и също научно заключение, това укрепва всяко едно от тях, биха се съгласили авторите на две статии, появили се в Science Translational Medicine. Всъщност, след като се срещат на конференция през 2022 г., двамата изследователи се съгласяват да представят работата си в едно и също списание. Всяко от проучванията осветява важен път в алергичните реакции – група от клетки на паметта като източник на антитела. Тяхната работа може да доведе до по-добро разбиране за това как да се лекуват определени алергии, пише STAT.

    Според проучванията така наречените В-клетки на паметта тип 2 (MBC2) реагират на алергени чрез бързо трансформиране в плазмени клетки, които произвеждат антителата на имуноглобулин Е (IgE), които предизвикват алергичната реакция.

    Проучванията са на Мария Курото Лафайе в САЩ и Джош Кьонинг в Канада, който си сътрудничи с колеги в Дания. Това, което озадачи учените, е как имунните клетки запомнят алергени, които провокират реакции, които могат да променят живота и да бъдат животозастрашаващи.

    „Намирането на клетките, които помнят IgE, е ключова стъпка напред и промяна в разбирането ни за това какво причинява алергия и как лечението, като имунотерапията срещу алергия, може да модифицира болестта“, Петер Сейер Андерсен от датския производител на лекарства ALK-Abello, който ръководи едно от проучванията, пише „Ройтерс“.

    Неговият екип открива големи количества от тези В-клетки при възрастни с алергия към бреза, алергия към домашен прах или алергия към фъстъци, но не и при доброволци без алергии.
    Отделен екип открива големи количества от тези В клетки при деца с алергия към фъстъци, но не и при подобни деца без алергия.

    „Откритието наистина посочва два потенциални терапевтични подхода, които бихме могли да предприемем“, каза в изявление Кели Брутън от Станфордския университет, която работи по изследването с Андерсен.

    „Първият е насочването към тези MBC2 и елиминирането им в алергичен човек“, казва Брутън. „Другият вариант може да включва промяна на тяхната функция и да ги накара да правят нещо, което в крайна сметка няма да бъде вредно, когато индивидът е изложен на алергена.“

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 ден
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 1 ден
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 1 ден
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 1 ден
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 2 дни
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години