неделя, 13 октомври 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    855 прочитания

    Обсъжда се партньорство на български научни организации с водещи германски изследователски центрове

    16 септември 2024, 09:41 a+ a- a

    сн: МОН

    Български научни организации да си партнират с водещи германски изследователски центрове. Това беше обсъдено по време на среща в МОН между министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков и проф. Юрген Млинек, водещ европейски учен в областта на квантовата физика и дългогодишен президент на най-голямата научна организация в Германия – Асоциацията на германските изследователски центрове. В разговора участваха и заместник-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов и директорът на дирекция „Наука“ в МОН Милена Дамянова.

    Проф. Млинек изрази готовност да съдейства за осъществяване на по-тесни контакти между български и немски учени. „Вашият изследователски и мениджърски опит в областта на физиката и квантовите изследвания ще е много полезен за нас и за развитието на този клон от съвременната българска наука“, каза министър Цоков. Той изтъкна, че в последните години политиките на Министерството на образованието и науката са насочени към стимулиране на научните изследвания в стратегически области, които носят добавена стойност, както и в бъдещите технологии.

    Проф. Цоков съобщи, че предстои да бъде представена нова програма, свързана с повишаването на капацитета на страната ни в областта на квантовите технологии. Миналата година беше създаден и Център за квантови технологии към Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Неговата амбиция е да създава научна продукция не само в рамките на факултета или страната, а и да е важен фактор в развитието на квантовите технологии в Европа. Институтът INSAIT към Софийския университет, който разработва технологии свързани с изкуствения интелект, също работи и върху някои теоретични проблеми на физиката.

    Проф. Млинек приветства създаването на Центрове за върхови постижения и Центрове за компетентност в България и използването на възможностите на европейски фондове за развитие на науката. Той изтъкна, че помощта на държавата е ключова за развитие на научни изследвания на най-високо ниво.

    Цоков обясни, че в последните години България се стреми към устойчиво увеличение на средствата за наука. Една от стъпките в това отношение е приетата тази година поправка в Закона за висшето образование, според която 0,9% от БВП на страната ще се отделя за висше образование. Значителна част от тези средства ще се използват за научни изследвания във висшите училища. Освен това десетте най-добри висши училища в страната вече са изследователски университети и чрез Плана за възстановяване и устойчивост изпълняват четиригодишни научно-иновационни програми за развитие. В последните години устойчиво се увеличиха и стипендиите на докторантите и заплатите на академичния състав, стана ясно по време на срещата.

    Проф. Млинек покани министър Цоков и представители на МОН да участват в организирания от него форум „Падащи стени“ през ноември в Берлин, където ще се съберат политици и представители на научни организации от цял свят.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 дни
    „Смарт Солар Технолоджис“ инвестира 240 млн. лв. в Стара Загора
    Новият завод на компанията ще създаде над 800 нови работни места
    11 октомври 2024, 12:47
    ЕЦБ ще намали лихвените проценти с по 0,25% през октомври и ноември
    Това показва проучване на „Ройтерс“ сред икономисти
    11 октомври 2024, 11:21
    Над 110 млн. са регистрираните електронни прегледи за по-малко от 2 години
    Общият брой на издадените електронни рецепти надхвърли 63 млн.
    11 октомври 2024, 11:14
    Франция разкри строг бюджет
    Страната се опитва да се справи с повишаващия се дълг и дефицит чрез орязване на разходите и по-високи данъци
    11 октомври 2024, 09:42
    AMD обяви нови AI чипове
    Според компанията AI пазарът ще нарасне до $500 млрд. в следващите 4 години
    11 октомври 2024, 09:40
    Заводът за лагери в Сопот се разраства с инвестиция за над 14 млн. лв.
    СКФ Бeрингс България получи сертификат за инвестиция клас A