петък, 19 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1397 прочитания

    Британският съвет: Висшите учебни заведения в България имат значителен потенциал

    Страната ни е с една от най-силните мрежи в Европа за двустранно сътрудничество между местните университетите
    23 май 2019, 13:16 a+ a- a

    Ново проучване разкрива състоянието на международното висше образование и посочва България като една от ключовите страни в Европа със значителен потенциал за европейско и световно транснационално образование. Според проучването, България е с една от най-силните мрежи в Европа за двустранно сътрудничество между местните университетите и тези в други държави.

    Проучването „Образът на глобалното висше образование“ беше представено на конференцията Going Global в Берлин. То включва общо 52 държави, като последната актуализация разглежда повторно 14 държави и прибавя информация за политиките в 5 нови страни − България, Испания, Италия, Полша и Ирландия. 

    Докладът посочва България като една от ключовите страни в Европа със сериозен потенциал за европейско и световно транснационално образование, с една от най-добрите мрежи в Европа за двустранно сътрудничество между български и чуждестранни университети. 

    Научните изследвания в България също разчитат в голяма степен на международното сътрудничество, вместо на национални изследвания.

    „Сред европейските страни, които ние проучихме, Нидерландия, Германия, Ирландия, Полша и Франция имат висока оценка по отношение на отвореността: всички те са публикували наскоро международни образователни стратегии и всички имат специализирани органи, които изпълняват тези стратегии“, отбеляза Майкъл Пийк, ръководител проучване на системите за висше образование в Британски съвет.

    По негови думи държавите, в които средата по отношение на международното висше образование е окуражаваща, имат ясни, отворени политики, подкрепящи мобилността на студентите и изследователите; силни рамки, които гарантират качество на предлаганото висше образование в страната и в чужбина, както и признаване на квалификациите. Те предприемат мерки, за да гарантират, че ползите от международното образование са достъпни за всички. 

    „Нашето проучване показва, че укрепването на националната подкрепа за студентска мобилност има очевиден ефект; това може да доведе до привличане на повече студенти; страните, които привличат повече чуждестранни студенти, са и по-богати. Това също допринася за международното сътрудничество в областта на научните изследвания, което носи ползи както на национално, така и на международно ниво: наличието на повече чуждестранни студенти може да помогне на страните да произвеждат повече качествени международни изследвания с висока стойност“, коментира Пийк.

    „Образът на глобалното висше образование“ разглежда 37 мерки от националните политики и регламенти, които подкрепят международната ангажираност във висшето образование и установява, че: 

    Глобалният образователен контекст е изключително конкурентна среда;

    От 2016 г. повечето от проучените държави са увеличили националната си подкрепа за интернационализация на висшето образование (това е осъществено, както чрез промени в политиката, така и чрез финансови инвестиции). Резултатът на Обединеното кралство през този период е отбелязал лек спад;

    Много държави са обновили или неотдавна са публикували международни стратегии за висше образование − често те са придружени от цели за привличане на международни студенти;

    Държавите с висока степен на политическа подкрепа по отношение на международния ангажимент са популярни сред чуждестранните студенти;

    Съществува положителна връзка между процента на мобилност на студентите и националното богатство (измерено чрез БВП на глава от населението);

    Съществува силна положителна зависимост между входящите потоци на международната студентска мобилност и резултатите от научноизследователската дейност с международно участие (като дял от общия резултат на научноизследователската дейност в страната);

    Държавите с благоприятна политическа среда произвеждат изследвания с висока стойност (надвишаваща средните стойности в световен мащаб).

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 16 часа
    В София започна Serp Conf. 2024 International
    Вторият ден на конференцията, 19 април, е с акцент върху електронната търговия
    преди 16 часа
    Марк Рюте: Ще съдействаме и пред Австрия за пълноправното ви членство
    Неприемливо е да не сте членове на Шенген и по сухопътни граници, заяви министър-председателят на Нидерландия
    преди 17 часа
    BILLA България стартира своята лятна програма за ученици от цялата страна
    Всички желаещи могат да кандидатстват онлайн в новия кариерен сайт на компанията
    преди 23 часа
    Китайската икономика с по-висок от очакваното ръст
    Подпомогната от промишленото производство
    преди 24 часа
    България и Италия имат потенциал за разширяване на икономическите връзки и увеличаване на стокообмена и инвестициите
    Президентът на Италианската република Серджо Матарела е на официално посещение в България по покана на българския държавен глава