четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1354 прочитания

    Наши компании са създали над 4000 работни места в САЩ

    Американските инвестиции у нас са 4,5 млрд. лв, открити са 30 хил. работни места
    07 октомври 2019, 13:56 a+ a- a

    Около 11% от всички преки чуждестранни инвестиции в България идват от САЩ и с натрупване те са 4,5 млрд. лева. Тези инвестиции са създали 30 000 работни места, изтъкна президентът на Американската търговската камара Оливие Маркет по  време на бизнес-закуска с Правителството. По думите му тези инвестиции са в стратегически сектори като производство, енергетика, ИКТ и земеделие.

    Маркет изтъкна като успешни и дълго очаквани завършени проекти през тази година пуснатата нова мина на Dundee Precious Metals в Крумовград, Coca-Cola HBC, която разшири производството си в Костиброд, и Mondelez, която пусна нова линия за производство в Своге.

    Президентът на Американската търговска камара в България отбеляза, че има и доста български инвестиции в САЩ. Като примери за успешни български компании в САЩ той посочи: ScaleFocus, Bulpros, Huvepharma, Ficosota, Walltopia, Chaos Group и др. Маркет изтъкна, че тези компании са създали над 4000 работни места в САЩ, а съвместните им продажби са на стойност над 1 млрд. долара.

    "Нашата икономика е достатъчно зряла, за да отиде оттатък океана и да стъпи на пазара на САЩ", подчерта изпълнителният директор на Американската търговска камара в България Петър Иванов. Според него потенциалът на България е във високотехнологичните сектори, соларни паркове, производството на пробиотици, софтуер за киноиндустрията.

    Временно изпълняващият длъжността посланик на САЩ в Българшя Джъстин Фридман отчете, че двустранната търговия възлиза на над 2 млрд. долара.

    България вече изнася към САЩ повече стоки, отколкото внася от там. Износът на наши стоки е на стойност 660 млн. долара, като по думите на Маркет изнасяме предимно компютри, електроника и лекарства, а вносът - 400 млн. долара.

    Маркет определи по време на срещата няколко ключови сектора за сътрудничество между САЩ и България, сред които са: дигиталните технологии и изкуственият интелект, киберсигурността, енергетиката. Дигиталните технологии и изкуствения интелект са от ключов интерес за Американската камара и тези сфери за важни България при позиционирането й в глобалната икономика, отбеляза Маркет. Той увери премиера Бойко Борисов, че камарата е готова за съвместна работа за издигане на дигитализация на ново равнище. Маркет подчерта, че енергетиката е ключов приоритет, като целта е да бъде осигурена енергийна независимост и диверсификация. Той напомни, че неотдавна е бил осъществен първи внос на втечнен газ в България. Маркет напомни и за заявената готовност на "Уестингхаус" за по-активно участие в областта на ядрената енергетика и разширяване на дейността си в страната ни.

     

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 4 часа
    ЕК стартира Алианса за критично важните лекарства
    Целта е да се предотврати недостига на лекарства от критично значение
    преди 5 часа
    ЕС ограничава плащанията в брой до €10 000
    ЕП прие нови правила за борба с прането на пари и финансирането на терористични организации
    преди 5 часа
    Мъск обеща по-евтини електромобили
    След като компанията отчете най-големия спад на приходи от 2012 г. насам
    преди 22 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 22 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 22 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място