събота, 27 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1128 прочитания

    Учениците ще могат да програмират роботи в БАН

    Извънкласните занимания включват още антропологични изследвания, химични опити, проекти по механика и холограми, приложение на космически технологии в екологията и др.
    14 октомври 2019, 09:07 a+ a- a

    Учениците от всички столични училища ще могат да посещават извънкласни занимания в музеите и институтите на Българска академия на науките (БАН). Там ще се учат на математика в онлайн класни стаи, ще програмират роботи, ще предлагат решения за справяне с климатичните предизвикателства, ще правят антропологични изследвания, химични опити, проекти по механика и холограми, ще прилагат космически технологии в екологията и др. 

    Това предвижда съвместната програма „Образование с наука“ на Министерството на образованието и науката (МОН) и Българската академия на науките (БАН). Тя беше открита от министър Красимир Вълчев и председателя на Академията акад. Юлиан Ревалски в Етнографския музей. 

    По думите на министъра програмата цели да се провокира интересът към математиката, техниката, природните науки, както и да се разшири образователната среда. „БАН има и музеи с учени, които са вдъхновители. Правим подобни програми с културните институции. Тази година поискахме всяка екскурзия да включва посещение на повече обекти с образователно и културно значение, както и да има повече кариерно ориентиране“, заяви той. Вълчев подчерта, че програмата „Образование с наука“ ще помогне да се мотивират повече ученици да се занимават с наука и да имат по-задълбочени познания по математика и природни науки. 

    В началото тя ще е насочена предимно към децата от София, но през следващите години обхватът ѝ ще се разшири. Акад. Ревалски допълни, че БАН има традиции в работата с младите хора. „В програмата се залага повече на STEM дисциплините, но духовното присъства чрез музеите“, каза той и благодари на МОН за целенасочената работа за популяризирането на професията „изследовател“. 

    След като беше даден официалният старт на програмата, министър Вълчев и акад. Ревалски разгледаха изложение, представящо проектите. Бяха показани холограмни образи на Васил Левски и Христо Ботев, химични опити, студентската книжка на Христо Смирненски, онлайн игри за правопис, математическо домино, уреди за антропологични изследвания, управление на роботи и др.

    По програмата „Образование с наука“ са одобрени 26 проекта на обща стойност 500 000 лв., чрез които институтите и музеите на БАН ще разработят образователни програми и дейности за учениците. Предвижда се и провеждането на летни школи за обучение на децата и учителите им, съобщиха от образователното министерство. 

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 15 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 16 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 16 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 16 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 18 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години