четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1106 прочитания

    Стартира порталът на ЕС за оперативна съвместимост за Covid-19

    Потребителите ще инсталират само едно приложение и ще могат да получават предупреждения както в собствената си държава, така и в чужбина
    19 октомври 2020, 15:22 a+ a- a

    За да се използва пълният потенциал на приложенията за проследяване на контактите и предупреждаване с цел прекъсване на веригата на заразяване с коронавирус, Европейската комисия създаде общоевропейска система за осигуряване на оперативна съвместимост — т.нар. „портал“.

    След успешна пилотна фаза днес системата започва да функционира с първата серия национални приложения, които вече са свързани чрез тази услуга: Corona-Warn-App (Германия), COVID tracker (Ирландия) immuni (Италия). Тези приложения са изтеглени от общо около 30 милиона души, което съответства на две трети от всички изтеглени приложения в ЕС.

    Йенс Шпан, министър на здравеопазването на Германия, заяви „Навсякъде в Европа броят на новите случаи отново се увеличава. В момента националните приложения за предупреждаване имат значителен ефект, тъй като с тяхна помощ се прекъсват по-бързо веригите на заразяване, което помага за овладяване на пандемията. С помощта на новия портал свързваме приложения в цяла Европа. По този начин контактите могат да бъдат предупредени по време на пътуване в чужбина или след това.“

    Повечето държави членки решиха да въведат приложения за проследяване на контактите и предупреждаване с цел борба срещу коронавируса. Общо 20 приложения, основаващи на децентрализирани системи, могат да бъдат оперативно съвместими чрез портала. Те се свързват с портала, като се следва протокол, предвиждащ няколко теста и проверки, както и актуализация на всяко приложение.

    Втората група приложения ще бъде свързана следващата седмица. След това се очаква към системата да се присъединят eRouška (Чехия), smitte stop (Дания), Apturi COVID (Латвия) и Radar Covid (Испания), а през ноември ще се включат и други приложения.

    Порталът осигурява безпрепятственото функциониране на приложенията отвъд националните границите. Това означава, че потребителите ще трябва да инсталират само едно приложение, дори когато пътуват в друга участваща европейска държава, и ще могат да се възползват от проследяването на контактите и получаването на предупреждения както в собствената си държава, така и в чужбина.

    Сървърът на портала позволява количеството на обменяните данни да бъде сведено до минимум. Той ще осигурява по ефективен начин обмена на произволни идентификатори между националните приложения. С изключение на произволните ключове порталът няма да обработва никаква друга информация, генерирана от приложенията: обменяната информация е псевдонимизирана, криптирана и се съхранява само докато е необходима за проследяване на инфекциите. Тя не позволява идентифицирането на отделни лица, нито проследяването на местоположението или движението на устройствата.

    Порталът е устроен съгласно споразумението между държавите членки относно техническите спецификации за осигуряване на безопасен обмен на информация между националните приложения за проследяване на контактите и предупреждаване, като се базира на децентрализирана архитектура.

    Системата беше разработена и създадена за по-малко от два месеца от T-Systems и SAP и ще бъде управлявана от центъра за електронно обработване на данни на Комисията в Люксембург.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 час
    ЕК стартира Алианса за критично важните лекарства
    Целта е да се предотврати недостига на лекарства от критично значение
    преди 2 часа
    ЕС ограничава плащанията в брой до €10 000
    ЕП прие нови правила за борба с прането на пари и финансирането на терористични организации
    преди 3 часа
    Мъск обеща по-евтини електромобили
    След като компанията отчете най-големия спад на приходи от 2012 г. насам
    преди 19 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 19 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 20 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място