сряда, 24 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    973 прочитания

    ЕК отчита рекорден спад на емисиите на парникови газове

    Понижението се дължи главно на замяната на въглища с възобновяеми източници и газ за производството на електроенергия, отбелязват от ЕК
    30 ноември 2020, 15:19 a+ a- a

    Емисиите на парникови газове в ЕС-27 са намалели с 3,7% през 2019 спрямо предходната година, докато БВП е отбелязал растеж с 1,5%. Понастоящем емисиите са с 24% по-ниски в сравнение с равнищата от 1990. Това сочи приетият от Европейсгката комисия Доклад за напредъка на действията в областта на климата в ЕС.

    Емисиите, обхванати от схемата за търговия с емисии (СТЕ на ЕС), отбелязаха най-голям спад през 2019, като намаляха с 9,1%, или с около 152 милиона тона еквивалент на въглероден диоксид, в сравнение с 2018. Това намаление се дължи основно на енергийния сектор, където емисиите са спаднали с близо 15% в резултат главно на замяната на производството на електроенергия чрез изгаряне на въглища с производство на електроенергия от възобновяеми източници и газ. Емисиите от промишлеността са намалели с близо 2%. Верифицираните емисии от въздухоплаването, които понастоящем обхващат само полетите в рамките на Европейското икономическо пространство, са продължили да се увеличават умерено, като са нараснали с 1%, или с около 0,7 милиона тона еквивалент на въглероден диоксид, в сравнение с 2018.

    Емисиите, които не са обхванати от СТЕ на ЕС, като дължащите се на промишлеността извън СТЕ, транспорта, сградите, селското стопанство и отпадъците, не са претърпели значителна промяна в сравнение с равнищата от 2018.

    Разходите на ЕС като цяло за действия в областта на климата, финансиране на екологосъобразни технологии, внедряване на нови решения и международно сътрудничество, нараснаха през 2019 и ще се увеличат още повече в контекста на възстановяването на Европа от COVID-19.

    Приходите от тръжни продажби в рамките на СТЕ на ЕС са все по-важен източник на финансиране в областта на климата. Общите приходи, получени от държавите членки, Обединеното кралство и държавите от ЕИП от тръжни продажби в периода между 2012  (началото на търговете в рамките на СТЕ на ЕС) и средата на 2020, бяха над 57 милиарда евро, като повече от половината бяха генерирани само през 2018 и 2019. През 2019 общите приходи от тръжни продажби надхвърлиха 14,1 милиарда евро. От тази обща сума 77% ще бъдат използвани за цели, свързани с климата и енергетиката, което е със 7 процентни пункта повече от отчетената през 2018 г. стойност от 70%. Освен това финансирането на все по-голям брой проекти на ЕС в областта на климата се извършва чрез осребряване на квоти за емисии в рамките на програмата NER 300, Фонда за иновации и Модернизационния фонд.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 час
    Google отмени някои от изискванията си, касаещи служители на нейни доставчици
    Това може да помогне на технологичния гигант да избегне договаряне със синдикатите
    преди 16 часа
    Проучване: 15% от офисите в София са празни
    Броят на операторите на гъвкави работни пространства в столицата е 63, предлагат общо 8717 работни места
    преди 18 часа
    Турция ще предлага визи за дигитални номади
    Могат да кандидатстват жители на ЕС, на Обединеното кралство, САЩ, Канада, Швейцария, Русия, Украйна и Беларус
    преди 19 часа
    преди 19 часа
    FlixBus с нови маршрути от и до България за лятото
    Нови линии ще свързват София и Атина, Бургас и Истанбул, както и Румъния с българското Черноморие
    преди 21 часа
    Дава се възможност бебетата да бъдат ваксинирани срещу коклюш по-рано
    В България регистрираните до момента случаи на коклюш са 314, спрямо 4 за същия период на 2023 г.