събота, 27 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1439 прочитания

    МВФ: Необходима е строга парична позиция в много възникващи европейски икономики

    18 март 2024, 12:53 a+ a- a

    Снимка: Economy.bg

    Основната инфлация в Централна, Източна и Югоизточна Европа (ЦИЮИЕ) е по-силна, отколкото в развитите икономики, което изисква много централни банки в региона да поддържат строга парична позиция за по-дълго време спрямо Европейската централна банка, каза високопоставен служител на Международния валутен фонд (МВФ), цитиран от „Ройтерс“.

    Подпомогнати от отстъплението на ръста на цените от двуцифрените стойности, някои централни банки в региона започнаха да намаляват лихвените проценти, водени от Унгария, Полша и Чехия, като централната банка на Румъния засега се въздържа облекчаване на лихвите.

    „Спадът на нивото на инфлацията напредва по-бавно в Румъния, Молдова, Черна гора, Унгария и Сърбия, отколкото другаде в региона на ЦИЮИЕ“, каза директорът на европейския отдел на МВФ Алфред Камер. „Като цяло основният инфлационен натиск в региона остава по-силен, отколкото в развитите икономики... Следователно много централни банки в региона трябва да поддържат строга парична позиция за по-дълго време, отколкото, например, ЕЦБ.“

    Намаляването на лихвените проценти през юни от ЕЦБ е изцяло оценено от инвеститорите и повечето политици са съгласни с подобен ход.

    В реч, подготвена за икономически форум в хърватския град Сплит, Камер каза, че плановете на правителството за отмяна на извънредните мерки за подпомагане на домакинствата и компаниите през тази и следващата година ще помогнат в борбата с инфлацията чрез ограничаване на търсенето.

    Камер каза, че през периода 2021-2023 г. е имало ерозия на доверието в икономическите институции в нововъзникваща Европа, като няколко централни банки са изправени пред политическа намеса.

    „Нека бъда ясен, централните банки трябва да могат да изпълняват мандатите си по отношение на инфлацията. За това независимостта е от съществено значение. Намесата подкопава доверието и прави правенето на политики по-скъпо“, каза той.

    Камер каза, че постигането на меко кацане в региона няма да е лесно, но е важно предвид още по-предизвикателната задача да се стимулират перспективите за растеж на нововъзникваща Европа по траен начин.

    Дори преди пандемията от ковид-19 скоростта на сближаване на нововъзникващите европейски икономики спрямо техните напреднали европейски връстници, беше забавена, каза той. Това означава, че страните ще достигнат средния стандарт на живот в ЕС, с изключение на нововъзникващите европейски членки, едва около 2100 г., 50 години по-късно от прогнозираното по-рано, каза той.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 ден
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 1 ден
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 1 ден
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 1 ден
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 1 ден
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години