петък, 13 септември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    903 прочитания

    22 юли – най-горещият ден в света, засега

    Предишният рекорд бе регистриран едва 24 часа по-рано
    26 юли 2024, 08:30 a+ a- a

    Снимка: iStock

    Светът отново регистрира най-горещия си ден в историята в понеделник (22 юли), надминавайки предишния връх, регистриран само 24 часа по-рано в неделя (21 юли), според предварителни данни от агенция за мониторинг на Европейския съюз.

    Тъй като топлинните вълни се „разгаряха“ на различни места  по света и горските пожари погълнаха части от Средиземноморието, Русия и Канада, средната глобална температура на повърхностния въздух се покачи до 17,15 градуса по Целзий в понеделник. Това е с 0,06 C по-високо от рекорда от неделя според службата на ЕС за изменението на климата Коперник, която проследява подобни данни от 1940 г. Насам, уточнява „Ройтерс“.

    Това включва температурите в южното полукълбо, където в момента е зимата, намалявайки средната за света стойност.

    Последният рекордно горещ ден беше през юли 2023 г., когато рекордът беше многократно счупен в четири последователни дни от 3 до 6 юли. Преди това беше поставен през август 2016 г.

    Това, което прави тазгодишния рекорд необичаен е, че за разлика от 2023 г. и 2016 г., светът през април излезе от климатичния модел Ел Ниньо, който като цяло повишава глобалните температури поради по-топли от обичайното води в източната част на Тихия океан.

    Карстен Хаущайн, учен по климата в Лайпцигския университет в Германия, каза, че е „забележително“, че рекордът отново е счупен сега, когато светът е в неутралната фаза на Ел Ниньо-Южното колебание.

    Това показва по-голямото от всякога влияние на изменението на климата, предизвикано от изгарянето на изкопаеми горива, за повишаване на глобалните температури, казват учените.

    „Наистина е тревожно, че няма година на Ел Ниньо, а ние сме свидетели на това“, каза Джойс Кимутай, климатолог от Имперския колеж в Лондон и Метеорологичния отдел на Кения. „Видяхме, че сигналът се връща в неутрално положение и всъщност почти Ла Ниня.“ Ла Ниня ще доведе до значително глобално охлаждане, маскирайки част от затоплянето от изменението на климата. „Тогава наистина бихме очаквали температурите да паднат“, казва тя. „Ако това не се случва, тогава това означава, че наистина има нещо нередно, което се случва на нашата планета.“

    Тази седмица Китай издаде серия от предупреждения за горещини, като десетки метеорологични станции в части от централен и северозападен Китай регистрираха температури над 40 C.

    Централният китайски град Ухан, който беше домакин на международна среща за изменението на климата тази седмица, издаде червена тревога за топлина рано в сряда (24 юли), след като температурите достигнаха 42,2 C ден по-рано.

    Тайван също се подготви за въздействието на тайфуна Гаеми, като фабриките и финансовите пазари бяха затворени на фона на прогнози за проливен дъжд. Скоростите на вятъра в центъра му се доближаваха до втората си най-висока, регистрирана някога за западния Тихи океан в сряда следобед. Държавното метеорологично бюро на Китай също издаде червена тревога за тайфун.

    Учените казват, че изменението на климата прави тайфуните - тропическите циклони, които получават енергия, като се хранят с топлината на океана - по-интензивни, способни да достигнат по-високи скорости на вятъра и да излеят повече дъжд.

    Япония също преживя рекордни горещини през юли. Предупреждения за топлинен удар бяха издадени в 39 от 47-те префектури в страната в понеделник, като температурите надвишаваха 37C.

    Повече от 40 млн. американци бяха изправени пред опасни температури във вторник, предимно в западната част на САЩ, където поривите на вятъра и сухите условия предизвикаха десетки горски пожари.

    Прекомерната топлина ще продължи да покрива район, простиращ се на север от югозапада на САЩ през Невада и в Айдахо и Монтана преди по-ниските температури да настъпят в петък, каза Националната метеорологична служба на САЩ.

    Провинция Алберта в западна Канада също се бори с десетки горски пожари, които предизвикаха евакуации на хиляди хора, включително от националния парк Джаспър в понеделник вечерта.

    Дори далечният север понася гореща вълна.

    Феърбанкс, Аляска, трябваше да достигне 31 C в сряда, доближавайки предишни рекорди, докато температурите в части от канадската, руската и норвежката Арктика достигаха температури с повече от 9 C над базовата средна стойност от 1979 до 2000 г. за това време на годината.

    Държавната агенция по горите на Русия се бори с десетки пожари в Сибир през последните дни, докато необичайно горещото лято разпалва пожари.

    В Европа Испания претърпя високи температури през втората си гореща вълна за лятото, която настъпи във вторник, само 4 дни след края на първата. Очакваше се горещината да достигне своя връх в сряда, като най-малко един горски пожар излезе извън контрол в североизточната част на страната. Метеорологичната служба AEMET постави около половината от територията на Испания в оранжева тревога за горещини и част от източния регион Естремадура в червена тревога, прогнозирайки максимални температури от 44 C.

    Междувременно най-дългата гореща вълна в Гърция приключи официално в сряда след 16 дни, надмивайки рекорда, поставен едва миналата година.

    „Забележително е, че рекордът беше счупен толкова бързо, само през следващата година“, каза Костас Лагувардос, изследователски директор на Националната обсерватория в Атина. Въпреки че температурите по време на последната гореща вълна - втората в Гърция това лято - не бяха екстремни, нощните температури не паднаха под 30 C в определени региони, усложнявайки въздействието на топлинния стрес върху хората, каза Лагувардос.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 15 часа
    За втори път тази година: ЕЦБ понижи водещата си лихва
    Депозитната лихва е намалена с 25 базисни пункта
    преди 16 часа
    София Тех Парк вече е част от Google for Startups
    В програмата могат да кандидатстват стартъпи, част от SEEIP, основани в последните 5 години
    преди 18 часа
    Проучване: Ръст на проблемите кредити в ЦИЕ очакват банкери
    В България бакерите са по-скоро оптимисти и не виждат да се задава увеличение на проблемните кредити, сочи доклад на EY
    преди 19 часа
    Близо $4 млрд. е достигнал стокообменът между България и Китай за 2023 г.
    Само за първите 5 месеца на 2024 г. търговският оборот между страните е близо $1,5 млрд.
    преди 20 часа
    Над 15% ръст на проходите от нощувки у нас през юли
    НСИ отчита лек ръст на чуждестранните граждани, за сметка на българите