Централната банка понижи основен лихвен процент, опитвайки се да стабилизира икономиката
Снимка: iStock
Китайската централна банка намали основен лихвен процент във втория ход на Пекин тази седмица, за да се опита да компенсира отслабващата икономика и кризата на жилищния пазар, отбелязва New York Times.
Неочакваното действие дойде, когато фондовите пазари паднаха рязко в по-голямата част от Азия, като ехо от резкия спад на Уолстрийт предишния ден (24 юли). Пазарните индекси паднаха с приблизително 1-3% в Австралия, Япония, Южна Корея и Хонконг.
Но цените на акциите паднаха с по-малко в Шанхай и Шенжен. Това може да отразява благоприятната реакция на инвеститорите към промяната на лихвения процент на централната банка или знак за намеса от страна на китайското правителство, което играе значителна роля на фондовите пазари в страната.
При отварянето на пазарите в Китай в четвъртък Народната банка на Китай намали лихвения си процент за едногодишни заеми за търговски банки до 2,3% от 2,5%. Това е най-голямото намаление на този процент след подобно намаление през април 2020 г., когато китайската икономика изпитваше затруднения поради почти цялостно национално блокиране в първите дни на пандемията от коронавирус.
Централната банка изненада пазарите, тъй като обикновено преразглежда лихвения процент по едногодишния заем само на 15-о число всеки месец. Тя запази курса стабилен на 15 юли и го остави непроменен в понеделник (22 юли), когато коригира други курсове.
Китайската народна банка каза в изявление само, че намалението на лихвения процент от четвъртък (25 юли) има за цел „поддържане на разумна и достатъчна ликвидност в банковата система в края на месеца“.
Едногодишният лихвен процент е важен като ориентир за търговските банки относно лихвените проценти, които използват за заеми за корпоративни клиенти, а също и за финансовите звена на местните власти. Пекин блокира местните власти да вземат заеми директно от банките, но им позволи да създадат финансови звена, които го правят.