петък, 20 септември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    896 прочитания

    БНБ: Ръстът на икономиката ще се ускори слабо

    Инфлацията ще продължи да се забавя, прогнозират от Централната банка
    09 август 2024, 14:00 a+ a- a

    През второто тримесечие на 2024 верижният растеж на реалния БВП в България се очаква да се ускори слабо, което е предпоставка да се формира сходна динамика и по отношение на годишния темп на изменение на показателя. През третото и четвъртото тримесечие на 2024 се предвижда реалният БВП да продължи да нараства както на верижна, така и на годишна база, подкрепян най-вече от вътрешното търсене и допусканията за подобряване на перспективите пред външното търсене на български стоки и услуги. Това прогнозира БНБ в редовния тримесечен "Икономически преглед".

    "Прогнозираме годишната инфлация да следва тенденция към плавно забавяне през втората половина на 2024. Очакваните темпове на растеж на частното потребление и на разходите за труд на единица продукция в условия на недостиг на работна сила ще продължат да са фактори с проинфлационно влияние върху крайните потребителски цени", посочват от БНБ.

    През първите пет месеца на 2024 г. годишният растеж на кредита за домакинствата продължи тенденцията си към ускоряване от края на 2023 г., като към май достигна 18.8% (15.9% през декември 2023 г.). За възходящата динамика главно допринесоха жилищните кредити и в пониска степен – потребителските кредити. При жилищните кредити растежът възлезе на 24.4% на годишна база (20.5% през декември 2023 г.), а потребителските кредити се повишиха с 13.9% (12.3% в края на 2023 г.). Основните фактори, които продължиха да подкрепят търсенето на кредити от домакинствата, са нарастващите доходи от труд и запазването на лихвените проценти по жилищните кредити на много ниски нива. Резултатите от Анкетата за кредитната дейност на банките показват, че през първото тримесечие на 2024 г. търсенето на финансов ресурс за закупуване на стоки за текущо потребление и на стоки за дълготрайна употреба е бил основен фактор за по-силното търсене на потребителски кредити. Същевременно според данните от Анкетата за по-високото търсене на жилищни кредити са допринесли нуждите на домакинствата от средства за закупуване на първо жилище и в по-малка степен – оценките за състоянието на макроикономическата среда и за перспективите за пазара на жилища.

    От страна на предлагането влияние за нарастването на кредита за домакинствата оказваха високата ликвидност, стабилната капиталова позиция на банките и конкуренцията между тях, като тези фактори продължиха да ограничаватефектите от затягането на паричната политика на ЕЦБ и от повишената от БНБ ставка на ЗМР върху лихвените проценти по кредитите за домакинствата.

    В допълнение, ускоряването на растежа на цените на жилищните имоти в началото на 2024 г. е предпоставка за нарастване на обемите на новите жилищни кредити, което също подкрепя растежа на жилищното кредитиране. При новоотпуснатите потребителски и жилищни кредити през първите пет месеца на годината се наблюдаваше тенденция към продължаващо повишаване на обемите. Същевременно делът на новоотпуснатите кредити за домакинствата, които се използват за предоговаряне или рефинансиране на съществуващи експозиции, отчита понижение спрямо 2023 г. и в двата сегмента, като при жилищното кредитиране наблюдаваният спад е по-съществен.

    През първите пет месеца на годината в сектора на домакинствата годишният процент на разходите (ГПР) и лихвеният процент по новоотпуснати потребителски кредити се понижиха до съответно 9.65% и 9.0% (10.10% и 9.56% към декември 2023 г.)29. При новоотпуснатите жилищни кредити ГПР и лихвеният процент се запазиха на нива, сходни с тези в края на 2023 г., като през май възлязоха съответно на 2.81% и 2.53% (2.86% и 2.59% към декември 2023 г.). Основните фактори за ограниченото въздействие на трансмисията от затягането на паричната политика на ЕЦБ и ограничените ефекти от предприетото от БНБ увеличение на ставката на ЗМР върху лихвените проценти по кредити за домакинствата продължиха да бъдат високите ликвидност и капитализация на банковия сектор, както и конкуренцията между банките в сегментите на жилищните и потребителските кредити.

    Високата ликвидност и продължаващият приток на привлечени средства в банковата система продължиха да ограничават трансмисията от затягането на паричната политика на ЕЦБ и ефектите от предприетото от БНБ през 2023 г. увеличение на ставката на ЗМР върху лихвените проценти по новопривлечени средства от домакинствата. През първите пет месеца на 2024 г. при някои от по-малките търговски банки се наблюдаваше повишение на предлаганите лихвени проценти по новодоговорени срочни депозити за сектора на домакинствата, но големите търговски банки продължиха да поддържат тези лихвени проценти на равнища близо до 0%. В резултат, общо за банковата система лихвените проценти по нови срочни депозити за домакинствата останаха на ниски нива. През май 2024 г. среднопретегленият лихвен процент по нови срочни депозити на домакинствата възлезе на 1.18% (1.50% към декември 2023 г.). По валути по-съществено понижение се наблюдаваше при депозитите в долари, които имат сравнително малък дял в обема нови срочни депозити на домакинствата, докато при депозитите в левове и в евро понижението бе по-слабо.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 4 часа
    Възобновяемата енергия може да съкрати емисиите от добив на петрол до 80%
    Петролните платформи в норвежкия континентален шелф са намалили емисиите си с 86%
    преди 5 часа
    ЕС ще отпусне на Украйна заем от 35 млрд. евро
    Той е част от по-голям план на Г-7 за подкрепа на страната
    преди 6 часа
    Турция не би имала интерес да се присъедини към БРИКС, ако е член на ЕС
    Това коментира турският външен министър Хакан Фидан
    преди 7 часа
    Безплатни прегледи и изследвания за най-често срещаните заболявания
    Столична община и фондация РеСтарт в партньорство с Медицински лаборатории Синево България и Kaufland България се обединиха в кампания „КОД: Превенция – Сега е време, за да имаш време“
    преди 7 часа
    76% спад на чуждите инвестиции у нас
    Най-големите вложения в страната за януари-юли 2024 са от Нидерландия, Австрия и Гърция, сочат нови данни на БНБ
    преди 8 часа
    Amazon пусна Amelia
    Приложението с AI е предназначено да подпомага търговците в платформата