Снимка: iStock
Правителството на САЩ отпусна $176 млн. на Moderna за напредък в разработването на нейната ваксина срещу птичи грип, съобщиха от компанията, тъй като нарастват опасенията за огнище на вируса H5N1 в различни щати при млечни крави и инфекции на трима работници в мандри от март насам.
Средствата от Агенцията за напреднали биомедицински изследвания и развитие на САЩ ще бъдат използвани за завършване на късния етап на разработване и тестване на предпандемична иРНК-базирана ваксина срещу H5N1 инфлуенца по птиците.
Американски власти съобщиха, че тестовете в късен етап ще започнат през 2025 г., след резултатите от фаза 1 на изпитването на Moderna, очаквани през следващите седмици. Проучването в късен етап вероятно ще се фокусира върху безопасността и имунния отговор.
Договорът включва опции за ускоряване на графика за разработка, ако е необходимо, въз основа на увеличаване на случаите при хора и тежестта на случаите или предаването на вируса от човек на човек.
Твърде рано е да се каже колко дози ще може да произведе Moderna, каза Робърт Джонсън, директор на програмата за медицински противодействия в HHS, цитиран от „Ройтерс“.
През март американските власти съобщиха за първото огнище на вируса H5N1 при млекодайни говеда, който оттогава е заразил повече от 130 стада в 12 щата.
Учените са загрижени, че излагането на вируса в птицевъдството и млечните производства може да увеличи риска той да мутира и да придобие способността да се разпространява лесно сред хората, предизвиквайки пандемия.
Рискът за широката общественост от птичи грип остава нисък и в момента ваксинацията не се препоръчва за никоя част от населението, каза Доун О'Конъл, помощник-секретар по готовността и реакцията в Министерството на здравеопазването и човешките услуги на САЩ, по време на разговор с репортери.
Въпреки това в правителствените агенции се провеждат „сериозни дискусии“ относно това дали ваксинирането на селскостопански работници би било полезно, каза Нирав Шах, главен заместник-директор на Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ, добавяйки, че не са взети окончателни решения.
Правителството очаква в близко бъдеще да има повече съобщения за ваксини срещу H5N1, каза О'Конъл. В предишен брифинг тя каза, че нейната агенция преговаря и с Pfizer за иРНК ваксина срещу H5N1.
Както ваксините на Moderna, така и на Pfizer използват информационна РНК, технологията, използвана в техните ваксини срещу COVID-19.
„Технологията за иРНК ваксина предлага предимства в ефикасността, скоростта на разработка и производство, мащабируемост и надеждност при справяне с епидемии от инфекциозни заболявания, както беше демонстрирано по време на пандемията от COVID-19“, каза главният изпълнителен директор на Moderna Стефан Бансел в изявление.
Производството на конвенционални противогрипни ваксини с помощта на клетъчна или яйчна технология може да отнеме 4 до 6 месеца.
Официални лица от САЩ по-рано обявиха, че преместват масова ваксина от CSL Seqirus, която съответства точно на текущия вирус в готови инжекции, които биха могли да осигурят 4,8 милиона дози, ако е необходимо.
Някои от тези дози може да са налични още този месец, каза О'Конъл. Тези ваксини биха могли потенциално да се използват за имунизация на селскостопански работници и други, изложени на риск от излагане на вируса.
Лабораторните експерименти от Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) продължават да потвърждават, че пастьоризацията инактивира вируса на птичия грип в млечните продукти, каза Дон Пратер, директор на Центъра за безопасност на храните и приложно хранене на агенцията.
FDA провежда текущи тестове на млечни продукти от магазините за продажба на дребно за следи от птичи грип и предупреди да не се консумира сурово мляко.