Ръстът през третото тримесечие е най-бавният от началото на 2023 насам
Снимка: Economy.bg
През третото тримесечие на 2024 г. икономиката на Китай нарасна с най-бавния темп от началото на 2023 г. и въпреки че данните за потреблението и индустриалното производство надминаха прогнозите през септември, падащият сектор на имотите остава основно предизвикателство за Пекин, докато се надпреварва да съживи растежа, отбелязва „Ройтерс“.
Властите рязко засилиха политическите стимули от края на септември, но пазарите чакат повече подробности за размера на пакета и по-ясна пътна карта, за да върнат икономиката на солидна дългосрочна основа.
Втората по големина икономика в света е нараснала с 4,6% в периода юли-септември, показват официалните данни, малко над прогнозата за 4,5% в проучване на „Ройтерс“, но под темпа от 4,7% от второто тримесечие.
Официални лица, по време на пресконференция след обявяването на данните, изразиха увереност, че икономиката може да постигне целта на правителството за растеж за цялата година от около 5%, подкрепена от допълнителна политическа подкрепа и още едно намаляване на сумата, която банките трябва да държат в резерв.
„Въз основа на нашата цялостна оценка се очаква икономиката през четвъртото тримесечие да продължи тенденцията на стабилизиране и възстановяване, която се наблюдава през септември. Ние сме напълно уверени в постигането на целта за цялата година“, заяви Шен Лайюн, заместник-ръководител на статистическото бюро на Китай, пред репортери.
Политиците биха могли да се утешат от данните за промишленото производство и продажбите на дребно, които са над тези за септември, но секторът на имотите продължава да показва остра слабост и подчертава призивите на пазарите за повече подкрепа. Проучване на „Ройтерс“ показва, че икономиката на Китай вероятно ще нарасне с 4,8% през 2024 г., което е под целта на Пекин, а растежът може да се охлади допълнително до 4,5% през 2025 г.
На тримесечна база икономиката се разширява с 0,9% през третото тримесечие в сравнение с ревизиран растеж от 0,5% за периода април-юни и под прогнозата от 1,0%.
Тъй като 70% от богатството на китайските домакинства се държи в недвижими имоти, сектор, който в своя пик представляваше една четвърт от икономиката, потребителите държат портфейлите си здраво затворени.