Новите изисквания на ЕС за SAF влизат в сила през 2025 г.
Изображение: Wizz Air
Wizz Air, отличена за най-устойчива авиокомпания в света за 2024 г. от Центъра за авиация CAPA, обяви началото на тестови полети с устойчиво авиационно гориво (SAF) в партньорство с Airbus. Това поставя Wizz Air сред водещите авиокомпании, готови да отговорят на новите изисквания на ЕС за устойчиво гориво в рамките на инициативата RefuelEU за авиацията, които ще влязат в сила през 2025 г. Инициативата подчертава ангажимента на Wizz Air към намаляване на въглеродните емисии в индустрията, съгласно плана на ЕС „Дестинация 2050“, който цели пълна декарбонизация на сектора до 2050 г.
Като част от пакета на ЕС „Подготвени за цел 55“, регламентът RefuelEU за авиацията изисква от доставчиците на авиационно гориво да гарантират, че горивото, предлагано на избрани летища в ЕС, съдържа минимален дял устойчиво авиационно гориво (SAF), като този процент ще се увеличава с времето. Освен това авиокомпаниите, опериращи в ЕС, ще трябва да зареждат 90% от необходимото им гориво на тези летища. С този проект Wizz Air предприема важни стъпки за интегрирането на SAF в своите операции, използвайки икономичния Airbus A321neo, компанията тества съответствието с новите регулаторни изисквания предсрочно и се стреми да изследва нивото на осведоменост на пътниците относно SAF и свързаните с него политики.
Тестовете ще се проведат по два ключови маршрута: Барселона – Будапеща и Брюксел Шарлероа – Будапеща. Устойчивото авиационно гориво ще бъде произведено от испанската петролна компания Cepsa, а доставката му до съответните летища ще се осъществи от World Fuel Services, част от глобалната енергийна група World Kinect. Проектът ще бъде завършен до края на годината и ще използва метода на масовия баланс*, който позволява смесване на SAF с обикновено гориво. Wizz Air ще закупи до 16 метрични тона чисто SAF, което ще бъде смесено до 5% с обикновено гориво на летище Ел Прат в Барселона, и до 18 метрични тона чисто SAF, смесено до 10%, на летище Шарлероа в Брюксел.
Ивон Мойнихан, мениджър „Корпоративно управление и ESG” в Wizz Air, коментира: „Това сътрудничество с Airbus е ясен пример за ангажимента на авиационния сектор да намали въглеродните емисии. За да постигнем целта за нулеви нетни емисии до 2050 г., е от решаващо значение всички в авиационния сектор да работим заедно. Устойчивото авиационно гориво (SAF) е ключов фактор в този процес, и затова Wizz Air активно подкрепя новаторската политика на ЕС, като вече е направила значителни инвестиции в SAF. Като водеща европейска авиокомпания, която тази година отбелязва 20 години от своето съществуване, ние сме твърдо решени да намалим въглеродния си отпечатък и да дадем пример в индустрията, като поставяме за цел 10% от нашите полети да бъдат захранвани със SAF до 2030 г. Чрез този проект не само тестваме използването на SAF, но и събираме мнения от нашите пътници за тяхната информираност относно начините за декарбонизация на авиацията. Тяхната обратна връзка ще играе ключова роля в развитието на бъдещите ни инициативи за устойчивост“.
В рамките на проекта ще бъде проведена и анкета сред пътниците на Wizz Air, в която те ще бъдат поканени да споделят своите мнения и разбирания за устойчивото авиационно гориво (SAF) и инициативите за устойчивост в авиацията. Анкетата ще бъде изпратена до абонатите на бюлетина на Wizz Air, както и достъпна чрез специален линк. Резултатите ще бъдат споделени публично, като ще подчертаят променящите се очаквания на пътниците и ще дадат възможност на Wizz Air и индустрията като цяло да засилят усилията си за устойчиво развитие.
Джули Китчър, директор по устойчиво развитие и комуникации на Airbus, коментира: „В Airbus сме ангажирани с насърчаването на използването на SAF като ключов елемент от нашата стратегия за декарбонизация. Енергоефективните самолети и SAF ще бъдат основните двигатели за намаляване на емисиите в нашата индустрия до 2050 г. Затова е от съществено значение да работим съвместно с партньори като Wizz Air, за да интегрираме ефективно SAF в операциите на авиокомпаниите. С нетърпение очакваме резултатите от предстоящата анкета на Wizz Air сред пътниците. Разбирането на техните нагласи към декарбонизацията ще бъде от огромна полза за по-широкото приемане на SAF в авиацията. Радваме се, че имаме възможността да си партнираме с Wizz Air в този важен проект.“
Airbus ще подкрепи Wizz Air в този проект, предоставяйки технически насоки и експертни знания, за да оптимизира интеграцията на устойчивото авиационно гориво (SAF) в операциите на авиокомпанията. Чрез проактивното въвеждане на SAF и подготовка за новите регулаторни изисквания, Wizz Air се утвърждава като лидер в предлагането на по-устойчиви възможности за въздушен транспорт за милиони европейски пътници.
Местните доставчици на авиационно гориво за Wizz Air признават, че подобни сътрудничества добавят стойност за индустрията, като осигуряват повече видимост и увереност на производителите да разширят предлагането си и да отговорят на търсенето на клиентите.
Дънкан Стори, старши вицепрезидент по доставки и търговско развитие в World Fuel за EMEA (Европа, Близкия изток и Африка), сподели: „Приемането на новите изисквания на RefuelEU за авиацията е важен етап в нашите усилия за разширяване на достъпа до устойчиви горива. Ние подкрепяме целите на Wizz Air, като осигуряваме постоянни доставки на SAF за техните ключови европейски маршрути, включително продажбата на 18 метрични тона чисто SAF, смесено до 10%. От 2015 г. работим активно за увеличаване на достъпа до нисковъглеродни авиационни горива в световен мащаб. Нашата мрежа за доставки на SAF в Европа обхваща множество ключови локации като Обединеното кралство, Германия и Франция“.
Марта Ченчило, ръководител на отдел „Устойчива авиация“ в Cepsa, добави: „Cepsa с удоволствие си партнира с Wizz Air в тази ключова инициатива за намаляване на емисиите още преди въвеждането на изискванията на RefuelEU. Като водещ доставчик на енергийни решения за авиационния сектор в Испания, ние сме ангажирани да работим с нашите клиенти за декарбонизация на техните операции, а SAF предлага незабавно решение за намаляване на емисиите на полетите, без необходимост от промени в двигателите на самолетите“.
*Масовият баланс е счетоводна система, която проследява устойчивото авиационно гориво (SAF) в мрежата и приписва неговите екологични ползи на конкретни полети, независимо къде физически е използвано горивото. Това позволява SAF да се смесва с конвенционално авиационно гориво и да се разпределя по различни полети, като устойчивите му ползи се приписват на определени полети, сякаш те директно използват SAF. Тази система позволява на авиокомпаниите да подкрепят глобалното производство и използване на SAF.