вторник, 03 декември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    556 прочитания

    МВФ: Глобалната икономика успя да избегне рецесия

    Заплахи обаче все още има, се казва в последната икономическа прогноза на организацията
    23 октомври 2024, 11:17 a+ a- a

    Снимка: iStock

    Глобалната икономика успя да избегне изпадането в рецесия, въпреки че световните централни банки повишиха лихвените проценти до най-високите си нива от години, за да се опитат да укротят бързата инфлация, съобщи Международният валутен фонд (МВФ).

    В своя нов доклад организацията също така предупреди, че ескалиращото насилие в Близкия изток и перспективата за нов кръг от търговски войни, произтичащи от политическите събития в САЩ, остават значителни заплахи.

    Последната икономическа прогноза показва, че глобалната битка срещу растящите цени до голяма степен е спечелена: очаква се глобалното производство да остане стабилно на 3,2% през тази и следващата година. Страховете от широко разпространено свиване след пандемията бяха избегнати, но фондът предупреди, че много страни все още са изправени пред предизвикателна комбинация от висок дълг и бавен растеж.

    Докладът идва в момент, когато финансовите министри и управителите на централните банки от цял свят се събират във Вашингтон за годишните срещи на МВФ. и Световната банка. Срещата се провежда две седмици преди президентските избори в САЩ, които могат да доведат до голяма промяна към протекционизъм и мита, ако бившият президент Доналд Дж. Тръмп бъде избран, отбелязва The New York Times.

    Тръмп заплаши да наложи всеобхватни мита от цели 50%, което най-вероятно ще предизвика ответни мерки и търговски войни. Икономистите смятат, че това може да подхрани увеличенията на цените и да забави растежа, което вероятно ще доведе до рецесия. Тази несигурност е надвиснала над глобалната икономика, която се оказа забележително устойчива по време на няколко години на смут.

    Годишната глобална инфлация се очаква да спадне до 3,5% до края на следващата година от 5,3% тази година. Това е спад от пика от 9,4% през 2022 г. и би било под средното ниво на инфлация от 2000 до 2019 г.

    „Въпреки че глобалният спад на инфлацията е основен крайъгълен камък, рисковете от спад нарастват и сега доминират в перспективите“, пише в доклада Пиер-Оливие Гуринша, главен икономист на МВФ.

    Силата на световната икономика продължава да се движи от САЩ, чийто растеж изпреварва този в другите развити икономики от Г-7. Инфлацията вече е близо до целта на Федералния резерв от 2% и в резултат на това Фед започна да намалява лихвените проценти.

    МВФ повиши прогнозата си за ръста на САЩ тази година до 2,8% спрямо по-ранна оценка от 2,6% в резултат на по-силните потребителски разходи и по-високите заплати. Очаква се икономическият растеж да се забави до 2,2% през 2025 г.

    На пресконференция американският министър на финансите Джанет Л. Йелън отбеляза, че икономическият растеж в страната е бил почти два пъти по-бърз спрямо повечето други развити икономики през последните 2 години и каза, че администрацията на Байдън работи за поддържане на този импулс . „Силните икономически резултати на Америка са водещи като ключов двигател на глобалния растеж“, каза Йелън.

    Икономическият ръст в еврозоната остава бавентази година с 0,8%, но МВФ прогнозира, че растежът ще се засили през 2025 г.

    Други големи страни изпитват затруднения, създавайки рискове за световната икономика. Растежът в Китай и Индия е на път да намалее през тази и следващата година. МВФ оценява икономическият ръст на Китай на 4,8% тази година и очаква да спадне до 4,5% през 2025 г. Производството в Индия се очаква да спадне до 6,5% през 2025 г. от 7% през 2024 г.

    Китайската икономика е нараснала с 0,9% от юли до септември спрямо предходните 3 месеца, съобщи Китайското национално статистическо бюро миналия месец. Китай е затруднен от срива на своя жилищен пазар, който забави разходите за строителство. Местните власти са изправени пред бюджетни сривове, а милиони завършили колеж се борят да намерят работа.

    Според МВФ може да има отрицателни последици за световната икономика, ако свиването в сектора на имотите в Китай стане по-дълбоко или продължи по-дълго. Това може да намали потребителските нагласи в Китай и да забави световната търговия.

    Икономистите от фонда остават загрижени за щетите, които войните между Русия и Украйна и Израел и Хамас могат да нанесат на световната икономика. Ако тези войни ескалират или прераснат в регионални конфликти, те биха могли да възобновят инфлацията, като доведат до скок на цените на храните и енергията, подобно на това, когато Русия нахлу в Украйна през 2022 г.

    Последиците от протекционистичните индустриални политики и нарастващото търговско напрежение също са риск, който според МВФ може да навреди на растежа и да наруши веригите за доставки.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 11 часа
    Стойността на глобалният пазар на Cloud ERP ще достигне $57,17 млрд. през 2024
    Сегментът на малките и средни предприятия се очаква да регистрира най-високият средногодишен темп на растеж, според Fortune Business Insights
    преди 12 часа
    Най-големият ритейл парк в Пловдив отвори врати
    Първите магазини в новия търговски комплекс „Парк Макс Ритейл Парк“ вече са отворени
    преди 12 часа
    Черният петък мина онлайн
    Потребителите в САЩ са похарчили $10,8 млрд. за онлайн покупки, което е над 10% ръст спрямо миналата година
    преди 14 часа
    3,7 млрд. лв. е дупката в бюджета в края на ноември
    Приходите за месеца превишават разходите с близо 300 млн. лв.
    преди 15 часа
    САЩ с нов кръг ограничения, свързани с производството на чипове в Китай
    Това е третият кръг мерки в рамките на 3 години
    преди 1 ден
    Канада обвини Google в създаване на рекламен монопол
    Делото прилича на заведеното в САЩ и цели разделяне на бизнесите на технологичния гигант