събота, 14 декември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    678 прочитания

    Във Враца ще бъде създаден Център за енергийно развитие и нови науки

    В рамките на ЦЕРНН ще бъде създадена гимназия по информационни технологии и енергийни науки, бази на СУ Св. „Климент Охридски“ и ТУ – София, както и Център за развойна дейност на бизнеса
    24 октомври 2024, 14:55 a+ a- a

    Снимка: МЕ

    Център за енергийно развитие и нови науки (ЦЕРНН) ще бъде създаден във Враца. Меморандум за това бе подписан днес между община Враца, Министерството на образованието и науката, Софийският университет Св. „Климент Охридски“, Техническият университет – София, Българският енергиен холдинг, Електроенергийният системен оператор, АЕЦ Козлодуй, Държавното предприятие Радиоактивни отпадъци, Българската асоциация на софтуерните компании, Сдружението „Враца софтуер общество“ и Фондацията „Заедно в час“. В церемонията се включиха министрите на енергетиката Владимир Малинов и образованието и науката проф. Галин Цоков, ректорът на СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев, изпълнителните директори на Българския енергиен холдинг Валентин Николов и Галина Тодорова, представители на институции, граждански организации и др. Домакин беше кметът на Община Враца Калин Каменов.

    Водени от амбицията за създаване на интегрирана учебна среда от ново поколение, която да поощри и подкрепи образователните иновации и оценявайки конкурентното предимство на бързо растящата технологична индустрия, страните, подписали меморандума, се споразумяха да изградят научна инфраструктура в съответствие с най-добрите световни практики и да насърчават развитието на приложната наука и иновациите в областта на енергетиката и информационните технологии за създаване на икономически растеж и атрактивни работни места. 

    „Обединяването на експертизата и опита на академичния свят, бизнеса и публичния сектор е ключът към конкурентното развитие на региона, пред който има отлични перспективи с оглед проектите за изграждане на нови блокове в АЕЦ „Козлодуй“, каза по време на подписването на меморандума министърът на енергетиката Владимир Малинов. По неговите думи, това сътрудничество ще съдейства за развитие на конкурентоспособен енергиен отрасъл, в който се прилагат водещите съвременни иновативни технологии.

    „Образованието е холистичен процес, а този проект обединява знанието с практиката. Учениците ще имат практическо обучение и ще могат да реализират на практика компетентностния подход – изграждането и усвояването на меки умения, каквато всъщност е идеята на съвременните образователни системи“, каза министърът при подписването. По думите му настоящата инициатива е пример за ползотворно сътрудничество между образователни институции, бизнес и местна власт. „Образованието е бъдеще, а бъдещето винаги е свързано с мечти. Затова възприемам този проект като една мечта за по-образована и по-бързо развиваща се България, в която има още повече възможности децата да избират да остават тук“, отбеляза още министър Цоков. 

    Проектът предвижда изграждане на Регионална технологична гимназия до 2027 г., която да привлича ученици от цяла Северозападна България. За младежите ще бъдат осигурени модерни общежития за настаняване. Планирано е и създаването на университетски корпуси на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и на Техническия университет-София, както и на център за развойна дейност. Финансирането се предвижда да се обезпечи по Интегрирано териториално развитие. 

    Целта на новия център е да подготвя специалисти в областта на енергетиката, компютърните науки и новите технологии. Заедно с това ще се провеждат научни изследвания и ще се работи с бизнеса за преодоляване на недостига на кадри в ключови сектори като енергетика и високи технологии. 

    Проектът включва и създаване на индустриална зона, където завършилите специалисти ще могат да се реализират професионално. Паралелно с това те ще имат възможност да продължат образованието си в корпусите на Софийския университет и на Техническия университет-София. Вече са водени и разговори с големи технологични компании, които имат интерес да развиват дейност в бъдещия център.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 18 часа
    Софтуерният сектор у нас: За 8 години сме пораснали 5 пъти, вече сме индустрия за близо 10 млрд. лв., до 2026 заетите ще достигнат 70 хил. души
    100% от компаниите в софтуерната индустрия планират или вече използват изкуствен интелект, сочи проучване на БАСКОМ
    преди 17 часа
    ИТ секторът у нас настоява за предвидим бюджет
    Липсата на дългосрочна стратегия и предвидимост застрашава конкурентоспособността на страната, предупреди високотехнологичният бизнес у нас
    преди 19 часа
    Xiaomi откри физически магазин в Пловдив
    Това е третият обект на компанията в България
    преди 20 часа
    Ето колко компании у нас ще дадат коледен бонус на служителите си
    Размерът на бонуса варира в широк диапазон в различните сектори
    преди 20 часа
    Лек ръст на сивата икономика в България
    Усилията за ограничаване на сивата икономика не трябва да отслабват, отбелязват от АИКБ