Ръст има при социалните разходи заради по-високите пенсии и увеличението на възнагражденията на педагогическия персонал
На база на предварителни данни бюджетното салдо към края на месец октомври 2024 се очаква да бъде дефицит в размер на 4 млрд. лв. В мотивите към законопроекта за държавния бюджет за настоящата година е заложен индикативен размер на дефицита за годината в размер на 6,2 млрд. лв.
Освен регулярните месечни разходи за персонал, издръжка и тези в социалната сфера (за пенсии, помощи и обезщетения и здравноосигурителни плащания), през октомври бяха разплатени около 0,2 млрд. лв. държавна помощ по програма „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“ и програма „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“, както и около 0,2 млрд. лв. за доставка на нов железопътен подвижен състав за превоз на пътници по Плана за възстановяване и устойчивост, и други.
Приходите към октомври 2024 се очаква да бъдат в размер на 58,1 млрд. лв., което е 77,2 % от годишните разчети и представлява номинален ръст от 8,8 на сто спрямо същия период на предходната година. И през октомври продължи наблюдаваната тенденция от предходните месеци за умерено нарастване на постъпленията в частта на данъчните и осигурителните приходи, като се очаква изпълнението им към октомври 2024 г. да бъде 81,6 % от годишните разчети, при 79% за същия период на 2023 година. Съпоставени с октомври 2023 г., постъпленията по КФП нарастват с 4,7 млрд. лв. (8,8 на сто), като принос за това имат данъчно-осигурителните приходи, които нарастват в номинално изражение с 5,3 млрд. лв. (12,6 на сто) и постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС), които нарастват с 0,6 млрд. лева. В сравнение с предходната година неданъчните приходи намаляват с 1,2 млрд. лв. (13 на сто), което се дължи главно на по-ниските приходи от дивидент и от продажба на квоти за емисии на парникови газове.
Разходите (вкл. вноската на България в бюджета на ЕС) към октомври 2024 г. възлизат на 62,1 млрд. лв., което е 76,2 % от годишните разчети. Спрямо предходната година се отчита нарастване основно при социалните разходи, вследствие на изплатените по-високи пенсии, след влезлите в сила увеличения от юли 2023 г. и юли 2024 г., както и при разходите за персонал, след увеличението на възнагражденията на педагогическия персонал и при други администрации и други.
Частта от вноската на България в бюджета на ЕС, изплатена към 31.10.2024 г. от централния бюджет, възлиза на 1,3 млрд. лв., което е в изпълнение на действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на ЕС.