сряда, 24 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    7111 прочитания

    И замириса на петрол...

    С колко нефт разполага светът и къде са най-големите петролни залежи?
    03 септември 2011, 14:56 a+ a- a

    Кои страни държат най-големите петролни находища в света? Този въпрос става все по-актуален с оглед на политическата нестабилност в някои от държавите-производителки на черно злато. Специализираното издание 24/7 Wall St. хвърля поглед върху най-големите конвенционални (добив чрез сондиране на кладенци) и неконвенционални (добив чрез други технологии) нефтени залежи в света. Вижте топ 10 на най-големите петролни находища, представени в обратен ред.

    Фердоус
    , Иран

    Залежите в петролното находище Фердоус се оценяват на 31 милиарда барела. То е открито през 2003 година. Намира се в близост до южния пристанищен град Бушер. Предполагаемият обем на Фердоус и на другите две полета – Маунд и Заге, достига 38.5 милиарда барела.  Фердоус е богат и на природен газ. Санкциите, които САЩ наложиха на Иран, обаче затрудняват разработванено на петролните и газови находища.

    Кариока, Бразилия

    Залежите в петролното находище Кариока се оценяват на 33 милиарда барела.  Открито е през 2007 година. То е едно от най-големите петролни полета в страната. Проблемът е, че се намира дълбоко под дъното на Атлантическия океан, което изисква огромни инвестиции за разработването му.

    Кантарел, Мексико

    Кантарел е най-голямото конвенционално петролно находище в западното полукълбо с обем от 35 милиарда барела. Открито е през 1976 година и голяма част от петрола вече е изчерпан. Очаква се до края на десетилетието да спре да функционира.

    Кашаган
    , Казахстан

    Обемът на Кашаган се оценява на 38 милиарда барела. Находището е открито през 2000 година в Каспийско море. То все още е неразработено заради множество геологични, екологични и метеорологични проблеми. Страната планира да започне добив на петрол през 2012 година.  

    Маракаибо, Венецуела

    Петролният басейн Маракаибо е комплекс от големи и малки петролни полета. Общият обем на петрола там е 44 милиарда барела. 30 милиарда от тях са добити до 2006 година.

    Бурган, Кувейт

    Полето Бурган е второто по големина находище на петрол в света. Открито е през 1938 година, а обемът му е 150 милиарда барела. Добивът обаче намалява след войната с Ирак през 1991 година. Тогава иракски войници запалват 700 кладенци. Изгарят около 600 милиона барела петрол. Очакванията са до края на десетилетието петролните резерви там да бъдат изчерпани.

    Гавар
    , Саудитска Арабия

    Гавар е шампионът при конвенционалните петролни кладенци с обем от 162 милиарда барела. Открит през 1948 година, от него са добити около 55 милиарда барела за последните 60 години. Много експерти смятат, че Гавар е почти изчерпан. Саудитците обаче твърдят, че той може да произведе нови 125 милиарда барела.

    Нефтени пясъци Алберта, Канада

    Петролните резерви в нефтените пясъци се оценяват на 173 милиарда барела.

    Ориноко, Венецуела

    Петролният пояс на река Ориноко има обем от 1.3 трилиона барела, сочат последни проучвания на американски експерти. Находището е открито през 1930 година. В края на 2010 година Венецуела декларира, че разполага с 297 милиарда барела. Петролът в Ориноко обаче е изключително тежък.


    Нефтови шисти и нефтени пясъци в Колорадо, Юта и Уайоминг, САЩ

    Общият обем на петрола в трите находища се оценява на 2.855 трилиона барела. Не е ясно обаче, кога ще започне да се добива нефт там, заради сложната технология и заради риска за природата.


    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 14 часа
    Проучване: 15% от офисите в София са празни
    Броят на операторите на гъвкави работни пространства в столицата е 63, предлагат общо 8717 работни места
    преди 15 часа
    Турция ще предлага визи за дигитални номади
    Могат да кандидатстват жители на ЕС, на Обединеното кралство, САЩ, Канада, Швейцария, Русия, Украйна и Беларус
    преди 16 часа
    преди 16 часа
    FlixBus с нови маршрути от и до България за лятото
    Нови линии ще свързват София и Атина, Бургас и Истанбул, както и Румъния с българското Черноморие
    преди 19 часа
    Дава се възможност бебетата да бъдат ваксинирани срещу коклюш по-рано
    В България регистрираните до момента случаи на коклюш са 314, спрямо 4 за същия период на 2023 г.
    преди 19 часа
    Сирма се подготвя за двойно листване на борси в САЩ и Европа и нови придобивания
    Групата ще обедини всички дъщерни дружества под единен бранд