вторник, 23 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    4904 прочитания

    Аутсорсинг индустрията в Полша през погледа на Пьотр Рутковски – управител на SourceOne Advisory

    14 април 2011, 17:05 a+ a- a

    Пьотр Рутковски работи за ИТ бизнеса в продължение на 15 години. През 1995 започва работа за Logotec Инженеринг,  а само година по-късно става мениджър на клона на дружеството в Гданск. Между 1998-2000 е работил като заместник-директор продажби за Оptics Polska, като е отговарял за продажбите на интегрирани информационни системи.  В годините 2001-2006 работи за Hewlett-Packard като мениджър продажби на аутсорсинг услуги. В този период участва в продажбите и процедури за прилагане на най-големите аутсорсинг проекти на полския пазар.

    През 2006 г. създава и оттогава управлява своя собствена независима консултантска компания SourceOne, която се специализира в областта на ИТ консултантски и аутсорсинг поръчки. В кариерата си Пьотр Рутковски консултира множество различни проекти за аутсорсинг, за фирми като: PKN Orlen, PZU, TVP, Polskiej Telefonii Cyfrowej, Polkomtel, Energa, Raben, DHL, Rohlig Suus Logistics, PKP PLK, HDI, ING Bank, Meritum Bank.

    Той е лектор в областта на стратегиите за доставки и възлагане на поръчки във Варшавското висше училище по икономика. Занимава се с множество инициативи в подкрепа и насърчаването на чуждестранни инвестиции в Полша. Той ще бъде сред основните лектори на конференцията  „Как изглежда пазарът на аутсорсинг услуги у нас и как да използваме правилно стратегията аутсорсинг?”, която ще се проведе в София на 20 април.


    Г-н Рутковски, колко значима е аутсорсинг индустрията в Полша? Колко са заетите в този сектор?

    Преди да ви отговоря, първо искам да направя уточнението, че аутсорсинг индустрията е разделена на две основни части: Information Technology Outsourcing (ITO) и Business Process Outsourcing (BPO). В Полша ИТ ауторсингът има по-дълга история.  Сериозното му развитие започна през 1999 – 2000.  Първоначално подобни тип услуги се предлагаха от международни компани като НР и IBM. След това местни компании също започнаха да предлагат такива услуги. Бумът на изнасянето на бизнес процеси в Полша започна,  в по-малка или по-голяма степен, в периода 2006 - 2008. В момента този сектор има над 330 Shared Service Centers (SSC) и BPO компании и над 50 000 висококвалифицирани служители. По наши прогнози в близко бъдеще още 20 000 души ще работят в този сектор.

    Какъв тип услуги се аутсорсват в Полша. Кои са най-големите компании, които изнасят част от дейността си във вашата страна?
    В областта на ITO много международни компании местят своите центрове за Research And Development (R&D) в Полша, както и звената за поддръжка.  Сред тези компании са IBM, HP, Motorola, Intel и много други. Втората голяма група услуги, които се изнасят, са в областта на финансите и администрацията и включват различни счетоводни услуги и обслужване на персонала на компаниите.  

    Съществува ли заплаха за Полша да изгуби своята конкурентоспособност в областта на аутсорсинга заради растящите разходи за труд?

    Абослютно. Преди няколко години ниските възнаграждения бяха много голямо предимство за компаниите, които избираха да локират у нас своите SSC зони. Днес този фактор, макар и бавно, губи своето значение. Очевидно заплатите в Полша все още са значително по-ниски от тези в западноевропейските държави, започват обаче да стават по-високи, отколкото в страните от региона. От тази гледна точка  привлекателността на Полша за инвеститорите ще бъде по-ниска през следващите няколко години. Точно поради тази причина трябва да се фокусираме в предлагането на все повече и повече услуги с по-голяма добавена стойност за компаниите като Knowledge Process Outsourcing centers и R&D centers. Това е добър съвет и за България. Вие също трябва да предлагате услуги, които носят добавена стойност за компаниите, защото центровете, локирани във вашата страна заради ниските разходи, ще изчезнат толкова бързо, колкото и са се появили.

    Вие в Полша имате ли проблем с наемането на хора в сектора?

    Зависи за кои градове става въпрос. В Краков и Варшава има много SSC и BPO центрове и намирането на кандидати е по-трудно от преди. В други градове, които са големи образователни центрове - имат университети и училища, намирането на кандидати изобщо не е проблем. Такива градове са Гданск и Познан.  В Полша мобилносттта на хората все още не е много висока и потенциалните инвеститори трябва да имат предвид това в своите анализи.   

    Кои са предимствата на Полша в сравнение с останалите водещи дестинации за аутсорсинг?
    Зависи с кого се сравняваме. Ако погледнем отдалечени локации като Азия, нашите предимства са, че имаме географска близост със западните държави, близка култура, подобно и дори същото законодателство заради членството ни в ЕС и сходна икономическа система. Ако се сравняваме с останалите източноевропейски държави, предимството ни е, че имаме огромен вътрешен потенциал. Насалението на Полша е 40 милиона. Голям брой млади хора излизат от университетите всяка година. Освен това имаме стабилна законодателна система и икономически среда, което дава на инвеститорите чувство на сигурност. Имаме добра телекомуникацииона инфраструктура. Имаме летища във всеки основен район, пазарът на недвижими имоти е добре развит и предлага сгради клас А на атрактивни цени. 

    Заплаха ли е емиграцията за сектора?
    Емиграцията не оказва съществено влияние на сектора. Много от хората, които напуснаха страната през последните години, са работници главно от строителния сектор, а не от услугите, които носят добавена стойност. Освен това, миналата година голяма част от полските емигранти се върнаха заради влошената икономическа ситуация в Западна Европа.

    Правителството на Полша оказва ли подкрепа на сектора и ако да - как?
    По отношение на правителствените инициативи има няколко програми – дългосрочни грантови схеми, специални икономически зони, има определени периоди, през които инвеститорите не се облагат с данъци и т.н. Информацията за тези програми се разпространява от правителството (PAIiIZ – Invest In Poland Office), но също така и от компании като OutsourcingPortal.eu.

    Кои страни счичате за ваши най-големи конкуренти?
    Ясно е, че най-големите BPO играчи в сектора са Индия и Китай. Те са нашите най-големи конкуренти. Смятам, че централноевропейски страни като България и Украйна много скоро също ще станат конкурент за Полша. Ниското ниво на възнагражденията, географската им близост, сходните законови и икономически системи ще бъдат оценени от западните инвеститори. 

    Как си представяте аутсорсинг инудстрията след пет години?

    Този сектор продължава да расте и през следващите години очаквам константен растеж от няколко процента годишно. Когато центровете за изнесени услуги започнат да предлагат по-голяма добавена стойност, международни компании като  Accenture, HP, IBM, също ще се променят. В много компании ще бъдат създадени специални департаменти, които ще отговарят за създаването, поддържането и управлението за аутсорсинг стратегиите. Моето мнение е, че най-голямата промяна ще се изразява в по-съзнателно използване на аутсорсинга като инструмент, който носи много голяма стойност за бизнеса. Много модели ще бъдат приложими не само в аутсорсинга, като  Software-as-a-Service (SaaS), Platform-as-a-Service (PaaS), Infrastructure-as-a Sernice (IaaS).
    Очаквам също по-голяма концентрация в бизнес отношенията между страните в атсорсинга (доставчика и  клиента). Акцентът ще бъде поставен върху правилното управление на мултиаутсорсинг средата, знанието и задържането му в компанията.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 31 минути
    Турция ще предлага визи за дигитални номади
    Могат да кандидатстват жители на ЕС, на Обединеното кралство, САЩ, Канада, Швейцария, Русия, Украйна и Беларус
    преди 1 час
    преди 2 часа
    FlixBus с нови маршрути от и до България за лятото
    Нови линии ще свързват София и Атина, Бургас и Истанбул, както и Румъния с българското Черноморие
    преди 4 часа
    Дава се възможност бебетата да бъдат ваксинирани срещу коклюш по-рано
    В България регистрираните до момента случаи на коклюш са 314, спрямо 4 за същия период на 2023 г.
    преди 5 часа
    Сирма се подготвя за двойно листване на борси в САЩ и Европа и нови придобивания
    Групата ще обедини всички дъщерни дружества под единен бранд
    преди 6 часа
    „Аурубис“ инвестира още 800 млн. лв. у нас
    Компанията ще разшири рафинерията си за катодна мед и ще изгради два нови фотоволтаични парка